przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Zimowe Ptakoliczenie

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Koło Naukowe Zoologii Kręgowców „Wąsatka” Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące w naszej okolicy − na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. W czasie spacerów zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków oraz odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować, dodatkowo uczestnicy dowiedzą się także, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na gila. To gatunek, który wiosną i latem obserwować można głównie w lasach, a zimą w miastach, gdyż tam właśnie poszukuje pożywienia i bywa częstym gościem w karmnikach. Brzuch samca gila jest w jaskrawym, różowo-czerwonym kolorze, dlatego trudno pomylić go z innym gatunkiem.

- W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem – w zależności od tego, jak biegli jesteśmy w rozpoznawaniu ptaków. Jeżeli czujemy, że to nasza mocna strona możemy wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu indywidualnie. Jeżeli mamy w ogrodzie karmnik, obserwujemy go przez minimum godzinę i rejestrujemy ptaki, które podlatują do niego. Zapisujemy obserwacje i nanosimy je na elektroniczną kartę obserwacji na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Możemy także wybrać się na wycieczkę, organizowaną w ten weekend przez wolontariuszy OTOP w wielu miastach Polski. W akcji bierze udział także wielu nauczycieli szkolnych, a nawet przedszkolnych. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych – wyjaśniają organizatorzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze roku w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także dostrzeżenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Od 7 lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2016 roku na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.

Zimowe Ptakoliczenie z Wydziałem Biologii US zaplanowano w Szczecinie następująco:

27 stycznia, Cmentarz Centralny - liczenie ptaków będzie połączone z ich obrączkowaniem. Spotkanie potrwa ok. 2-3 godzin, od świtu (ok. 8:00). Miejsce spotkania do ustalenia z przewodnikiem spaceru, Piotrem Piliczewskim, tel. 516 354 087.

28 i 29 stycznia, fontanna „Bartłomiejka” na Jasnych Błoniach, godz. 9:00 - będzie to spacer alejami Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza oraz Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa. Długość trasy: ok. 4 km; czas trwania: ok. 2-3 godzin. Kontakt: tel. 602 662 178, marta.cholewa@usz.edu.pl , kolozool@usz.edu.pl.

Organizatorzy zalecają by ubrać się ciepło oraz zabrać własny sprzęt optyczny i herbatę na rozgrzewkę.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
 

Autor:  Uniwersytet Szczeciński 
25.01.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie