przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

G jak gitara i jak gruszka

 

Zdając sobie sprawę z tego, że uczniowie uczą się wieloma zmysłami postanowiłam inaczej niż zwykle wprowadzić literkę "g" w klasie 1. Pracuję jako nauczyciel już 36. rok i wiem, że działanie i towarzyszące przy tym  uczucia najwięcej pozostają w pamięci. Postanowiłam zintegrować większość edukacji tego dnia wokół " G jak gitara". Uczniowie działali, liczyli, pisali, głoskowali, słuchali, wykonywali instrument, grali i rysowali. Poznawali literkę g wieloma zmysłami.  Na edukacji matematycznej uczniowie rozwiązywali zadania o gitarze; na edukacji polonistycznej odbywało się szereg ćwiczeń związanych z poznawaniem nowej głoski i jej znakiem graficznym, analizą i syntezą wyrazów z nową literką, ćwiczenia grafomotoryczne w pisaniu literki oraz sylab i wyrazów. Cały czas przewijał się temat gitary. Postanowiłam na edukację muzyczną zaprosić mojego byłego ucznia Witolda z klasy 7 b, bo wiedziałam że od kilku lat gra na gitarze. Pierwszoklasiści byli zafascynowani tym, jak Witek im wyjaśniał budowę gitary, pokazywał swoje filmiki jak gra na tym instrumencie oraz tym, że ma w domu cztery różne gitary. Na tę lekcję poprosiłam też, aby dzieci przyniosły puste pudełka po chusteczkach higienicznych oraz gumki recepturki. W szybkim czasie powstały mini gitary i wspólnie muzykowaliśmy z naszym gościem tworząc sekcję gitarową. Jako, że gram na pianinie to pokazałam uczniom, że można takie same akordy zagrać na strunach pianina. Lekcja była dynamiczna i ciekawa. Witold na koniec pozwolił kilku chętnym osobom zagrać na swojej gitarze. Wychodząc od nas przybił wszystkim przysłowiową piątkę. Ledwo Wituś wyszedł, a usłyszałam pytanie "Kiedy jeszcze Wituś do nas przyjdzie?" Dzieci były zafascynowane starszym kolegą.

Na ostatniej lekcji mieliśmy język niemiecki i oczywiście temat główny to była gitara, sposób wymowy oraz pisownia zdania "Ja gram na gitarze" - Ich spiele Gitarre. Dzieci zilustrowany instrument i podpisały po niemiecku.

Postanowiłam jeszcze na następnych zajęciach  degustować na przykład gruszkę, aby dzieci poznały głoskę "g" naprawdę wszystkimi zmysłami. I tak kolejnego dnia było "g" jak gruszka na edukacji polonistycznej i na informatyce. 

 

Takie zajęcia na długo zapadną im w pamięci, a ich starsi koledzy też mogą mieć poczucie satysfakcji z poprowadzenia wspólnie ze swoją dawną nauczycielką lekcji, oraz nakręcenia odcinka Szkolnej Kroniki Filmowej.


Wrażenia Witolda po przeprowadzonej lekcji:

"W dniu dzisiejszym zostałem zaproszony do klasy Pani Ewy Szpakowskiej, aktualnie wychowawczyni klasy 1b w Szkole Podstawowej nr 10. Miałem poprowadzić zajęcia z lekcji gry na gitarze. Z przyjemnością stwierdziłem, że zostałem bardzo mile przyjęty przez moich młodszych kolegów ze szkoły i Panią Ewę (moją wychowawczynię w klasach 1-3). Klasa jest bardzo dobrze ułożona, zaś uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat budowy samego instrumentu, oraz techniki gry na gitarze. Wspólnie na samodzielnie wykonanych  przez nich instrumentach, zagraliśmy kolędę pt.,,Cicha Noc''. Współprowadzenie lekcji z takimi uczniami to prawdziwa przyjemność. Jeśli tylko będę miał taką możliwość, to taką lekcję powtórzę jeszcze raz. Było to bardzo duże przeżycie zwłaszcza, gdy siedziałem za biurkiem nauczyciela :)."

 

 

 Autorzy:
Witold Jończak - uczeń klasy 7b SP nr 10, młodszy redaktor miesięcznika "Gitarowo"
Ewa Szpakowska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i języka niemieckiego w SP nr 10
Mateusz Zajdecki - uczeń klasy 7b - szkolny reporter i filmowiec, twórca kroniki  

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 10 
10.01.2019