przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Zimowe Ptakoliczenie

Koło Naukowe Zoologii Kręgowców „Wąsatka” Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zapraszają wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące w naszej okolicy − na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. W czasie spacerów zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków oraz odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować, dodatkowo uczestnicy dowiedzą się także, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.

Zimowemu Ptakoliczeniu 2019 patronuje szczygieł. To ptak, którego najłatwiej zaobserwować na otwartych polach i łąkach. Jego ulubionym przysmakiem są nasiona ostu, ale nie pogardzi innymi nasionami, wydłubywanymi z traw i chwastów. Dorosłe szczygły trudno pomylić z innymi ptakami – ich karminowa maska na głowie i charakterystyczna żółta pręga na skrzydle pozwalają na szybką identyfikację. Zimą szczygły spędzają dnie w stadach, składających się z kilku lub kilkunastu osobników. Wspólnie żerują na wystających spod śniegu roślinach, wyczyniając przy tym dość zaskakujące akrobacje. W Polsce liczebność szczygłów co roku spada. Podziwiajmy zatem te piękne ptaki i miejmy nadzieję, że nie znikną z naszego krajobrazu.

„W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie: https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/. Liczenie prowadzimy przez minimum godzinę, a wyniki nanosimy na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie OTOP. W Zimowym Ptakoliczeniu bierze także udział wielu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, którzy organizują wycieczki dla klas” - wyjaśniają organizatorzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

 

Zimowe Ptakoliczenie z Wydziałem Biologii US zaplanowano w Szczecinie następująco:

25 stycznia 2019
Start: godz. 08.00 przed wejściem głównym do Dworca Głównego PKP (od ul. Kolumba).
Trasa: Odra Zachodnia – Kanał Zielony – Marina – Wały Chrobrego/Bulwar Piastowski.
Kontakt do prowadzącego Piotra Piliczewskiego: tel. 516 354 087.

 

26 stycznia 2019
Start: godz. 07.30 przed kaplicą główną na Cmentarzu Centralnym.
Trasa: liczenie ptaków przy karmniku połączone z obrączkowaniem ptaków.
Kontakt do prowadzącego Piotra Piliczewskiego: tel. 516 354 087.

 

27 stycznia 2019
Start: 09.00 przy fontannie „Bartłomiejka” na Jasnych Błoniach.
Trasa: Jasne Błonia – Park Kasprowicza – Ogród Dendrologiczny.
Kontakt do prowadzącej Marty Cholewy: marta.cholewa@usz.edu.pl.


Organizatorzy zalecają by ubrać się ciepło oraz zabrać własny sprzęt optyczny i herbatę na rozgrzewkę.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

Więcej informacji:
Marta Cholewa, marta.cholewa@usz.edu.pl, tel. +48 91 444 16 50

Autor:  Uniwersytet Szczeciński 
23.01.2019