przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Bezpłatne lekcje astronomii w obserwatorium ZUT


 

 

Zajęcia pozaszkolne z astronomii „Wieczory pod Gwiazdami”, realizowane przez PTMA Szczecin, skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Program ten powstał z myślą o rozwijaniu zainteresowania młodzieży tematyką astronomiczną, a także jako uzupełnienie treści zawartych w podstawie programowej z fizyki (IV etap edukacyjny: dział Grawitacja i elementy astronomii), z geografii (III i IV etap edukacyjny) oraz przyrody (IV etap edukacyjny), o obserwacje astronomiczne. Od 15 września, w każdy piątek, do końca listopada przybliżymy wybrane zagadnienia astronomii podczas lekcji organizowanych w obserwatorium ZUT.


Astronomia to nie tylko nauka o gwiazdach i Wszechświecie. To matematyka, fizyka i chemia. Zgłębianie wiedzy związanej z astronomią pozwoli na ogólny rozwój młodzieży w dziedzinach nauk ścisłych i przyrodniczych. W naszym projekcie chcemy wspomóc nauczycieli w zorganizowaniu atrakcyjnych lekcji w obserwatorium astronomicznym, jak również pomóc uczniom szczególnie uzdolnionym i zainteresowanych astronomią rozpocząć ciekawą i wciągająca przygodę z nauką o Kosmosie.

Projekt jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej i młodzieży ze szkół średnich oraz ich nauczycieli.

Atrakcyjna lekcja astronomii, połączona z praktycznym pokazem nieba, omówieniem podstawowych pojęć astronomii pozycyjnej, pokazaniem zasad pomiarów położeń i ruchów ciał niebieskich pozwoli na lepsze zrozumienie i pobudzenie młodzieży do rozwijania własnych zainteresowań nie tylko astronomią, ale również szeroko pojętymi naukami ścisłymi.

Zachęcamy nauczycieli do zgłaszania klas do projektu "Wieczory pod gwiazdami".

Zajęcia rozpoczynają się o 19.00 (do 13 października), oraz o 18.00 (od 20 października). Wg założeń całość zajęć trwała będzie 1,5 godziny z podziałem na część teoretyczną oraz praktyczną w obserwatorium.

Kontakt w sprawie lekcji w obserwatorium: tadeusz.smela@ptma.szczecin.pl

W zajęciach mogą wziąć udział tylko umówione wcześniej klasy!

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, w ramach programu Społecznik.


 

Autor:  Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii 
11.09.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie