przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Warsztaty programowania dla nastolatek-Relacja

W zeszły weekend odbyła się impreza się Rails Girls Teens Szczecin - bezpłatne warsztaty programowania dla nastolatek! Podczas dwóch dni zajęć dziewczyny w wieku 13-19 lat przy wsparciu mentorów uczyły się tworzenia własnych aplikacji internetowych. Rails Girls to międzynarodowa inicjatywa, w której organizację angażują się najlepsi programiści i firmy IT. Szczecińska edycja dla nastolatek miała miejsce w dniach 11-12 października w Technoparku Pomerania.

Ruby on Rails to technologia umożliwiająca szybkie tworzenie aplikacji internetowych. Podczas warsztatów Rails Girls Teens Szczecin nastolatki wykorzystywały to narzędzie do nauki programowania. Pomogli im w tym mentorzy, specjaliści w dziedzinie IT. W przerwach od nauki zaproszeni goście opowiadali o swoich doświadczeniach i sukcesach związanych z pracą w branży informatycznej.


 

Inicjatywa Rails Girls narodziła się w 2010 roku w Finlandii, a od od tego czasu na całym świecie odbyło się ponad 220 warsztatów programowania dla kobiet. W Polsce wydarzenie również cieszy się ogromną popularnością - dotychczas zorganizowano 15 warsztatów w 7 miastach Polski.

Partnerami Rails Girls Teens Szczecin byli Microsoft, Gmina Miasto Szczecin, Technopark Pomerania, REC Global, Consileon, Dujanowicz Szkolenia&Coaching oraz Netto.

Warsztaty są częścią realizacji projektu „ICT Biznes dla Edukacji”, w ramach którego Technopark Pomerania we współpracy z lokalnymi firmami IT dostosowuje programy nauczania informatyki w regionalnych szkołach średnich do potrzeb pracodawców. „Wspieramy także propagowanie wzorców kobiecej kariery zawodowej w branży ICT” – mówi Jolanta Balicka, koordynatorka projektu – „Warsztaty Rails Girls Teens Szczecin bez wątpienia wpłyną na zwiększenie zainteresowania młodych dziewczyn pracą w zawodach informatycznych”. Projekt „ICT (B)usiness to(2) (E)ducation czyli modernizacja oferty kształcenia zawodowego szkół o profilu informatycznym w powiązaniu z potrzebami lokalnego/regionalnego rynku pracy” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
 

Autor:  Technopark Pomerania 
13.10.2014