przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Finał II. Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy

Finał II. Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy dla Młodzieży Gimnazjalnej za nami 16 maja 2016 r. odbył się II. Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy dla Młodzieży Gimnazjalnej.

Konkurs, który cieszy się znakomitą, zasłużoną renomą w województwie, zyskał mecenat Prezydenta Miasta Szczecin.
Honorowy patronat nad imprezą objęli:
- Wojewoda Zachodniopomorski,
- Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego,
- Zachodniopomorski Kurator Oświaty,
- Polska Rada Resuscytacji,
- TVP 3 Szczecin
Konkurs w roku 2015 zyskał rangę wojewódzkiego, w latach 2012 - 2014 mogły w nim uczestniczyć wyłącznie gimnazja szczecińskie. Z pięćdziesięciu czterech drużyn chętnych do udziału w zawodach w pierwszym etapie (test rozwiązywany przez Internet) wyłoniono dziesięć najlepszych zespołów, które przybyły do Szczecina. Po zgłoszeniu się na miejscu zbiórki pięcioosobowe drużyny, ubrane w specjalnie dla nich zaprojektowane koszulki, otrzymały mapki z naniesionymi stacjami kontrolnymi.
W okolicy Wałów Chrobrego, nad brzegiem Odry, w Parku im. Stefana Żeromskiego, na terenie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, w Muzeum Narodowym w Szczecinie, a także w zjawiskowym budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz w pobliżu Muzeum Dialogu na każdą drużynę czekały świetnie przygotowane punkty, w których należało jak najlepiej wykonać określone zadania konkursowe – udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych nieszczęśliwych zdarzeniach. Oceną zajmowała się szczecińska Ochotnicza Straż Pożarna oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie.
Statyści - absolwenci i uczniowie Gimnazjum nr 18 w Szczecinie świetnie sprawdzili się podczas inscenizacji konkursowych wypadków. Charakteryzacja wykonana przez szczecińską Ochotniczą Straż Pożarną była tak realistyczna (ciała obce w organizmie, różnego rodzaju realistycznie wyglądające rany), a gra aktorska statystów tak dobra, że organizatorzy musieli kilkakrotnie powstrzymywać przypadkowych przechodniów przed wykonaniem telefonu alarmowego bądź rzuceniem się na pomoc „poszkodowanym”.
Uczestnicy wysoko oceniali jakość przygotowanych dla nich zadań: do najatrakcyjniejszych i najbardziej wymagających zaliczyli: opatrywanie rannych ofiar bomby podrzuconej w plecaku; udzielenie pomocy osobie, która doznała ataku epilepsji; pomoc bezdomnemu narkomanowi; ratowanie rannego, który uległ porażeniu prądem; a także udzielenie pierwszej pomocy osobie z raną postrzałową. czy popażeniu termicznym
Zdecydowanym hitem okazało się zadanie polegające na ratowaniu osoby tonącej (tu statystą był ratownik WOPR-u), gdyż wiązało się z przewiezieniem drużyny motorówką przez Odrę na miejsce „wypadku”. Nie zabrakło również sytuacji wymagających resuscytacji na fantomach, punkt został przygotowany przez Zachodniopomorski WOPR. Po każdym wykonanym zadaniu sędzia omawiał z drużynami i ich opiekunami poziom przeprowadzonej akcji ratowniczej.
Na mecie na uczestników czekał gorący poczęstunek. Dopełnieniem świetnie zorganizowanej imprezy był pokaz „Ratowanie poszkodowanych z pola walki”przygotowany przez 12 Szczecińską Dywizję Zmechanizowaną.
Wreszcie podliczono punkty. Galę kończącą imprezę poprowadziła p. Mariola Cieśla, Dyrektor Wydziału Zdrowia Publicznego, współorganizator konkursu a nagrody wręczali

  • Pan Piotr Jania Wojewoda Zachodniopomorski,
  • Pani Magdalena Zarębska – Kulesza Zachodniopomorski Kurator Oświaty,
  • Pani Ewa Dudar Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego,
  • Pan Mariusz Sikora Dyrektor ds. bezpieczeństwa i ochrony informacji niejawnych Urzędu Marszałkowskiego,
  • Pan Mariusz Cyrulewski Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin,
  • Pan Juliusz Pierwieniecki Zachodniopomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
  • Pan Radosław Ambroziak Prezes Klubu Sportowego Husaria
  • Pani Agata Witkowska firma Medeor,
  • Pani Marta Tyrakowska v-ce Dyrektor Gimnazjum Nr 18.

Gimnazjaliści ze zniecierpliwieniem czekali na wyniki. Poniżej prezentujemy klasyfikację końcową najlepszych drużyn w województwie:
1. miejsce – Gimnazjum nr 18 w Szczecinie,
2. miejsce – Gimnazjum nr 4 w Stargardzie,
3. miejsce – Gimnazjum nr 12 w Szczecinie,
4. miejsce – (ex aequo) Gimnazjum w Gryfinie oraz Gimnazjum w Nowym Worowie,
5. miejsce – Gimnazjum nr 3 w Stargardzie,
6. miejsce – (ex aequo) Gimnazjum w Połczynie-Zdroju oraz Gimnazjum nr 46 w Szczecinie
7. miejsce – Gimnazjum w Chwiramie,
8. miejsce –Gimnazjum nr 20 w Szczecinie,
Serdecznie gratulujemy uczestnikom, zapraszamy na ratownicze zmagania za rok!

Koło Dziennikarskie z Gimnazjum nr 18 w Szczecinie

Autor:  Gimnazjum nr 18 
20.05.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie