Aktualności Publikacje RSS Newsletter Kształcenie zawodowe Nauki ścisłe Przestrzeń obywatelska Edukacja ekologiczna Myszka Ogonisia Rozwijaj pasje Konkursy szkolne Szkolenia Konferencje Pogaduchy Filmy edukacyjne Hotspoty

Aktualności

Stan przygotowań Miasta do wprowadzenia rządowej reformy oświaty

Dziś w Urzędzie Miasta odbyło się kolejne spotkanie z dyrektorami szczecińskich szkół i przedstawicielami środowisk oświatowych. W jego trakcie przedstawiony został aktualny stan przygotowań Miasta do wprowadzenia rządowej reformy systemu oświaty.

- Jesteśmy właśnie po pierwszych przymiarkach do wprowadzenia rządowej reformy oświaty w Szczecinie – powiedział w trakcie spotkania prezydent Piotr Krzystek. – Niestety, w dalszym ciągu brakuje nam konkretnych zapisów prawnych, stąd też rozwiązania, które dziś prezentujemy są jedynie potencjalnymi propozycjami. Nie możemy jednak zwlekać z pracami, ponieważ istnieje realne zagrożenie, że zabraknie nam czasu do wypracowania stosownych rozwiązań.

Podczas dzisiejszego spotkania, osoby obecne w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin zostały zapoznane z dostępnymi możliwościami przekształcenia szczecińskich gimnazjów na szkoły podstawowe i wynikającym z tego faktu zapotrzebowaniem na 11 nowych szkół podstawowych. W obecnej sytuacji, najkorzystniejszym wariantem z punktu widzenia zarówno rodziców i uczniów, jak również nauczycieli i dyrektorów szkół, jest przekształcenie Gimnazjum w 8-letnią szkołę podstawową z dniem 1 września 2017 r.

Dodatkowo, przedstawione zostały także pierwsze założenia dotyczące działań mających na celu ochronę pracowników szczecińskich szkół – zarówno tych zatrudnionych na etatach pedagogicznych, jak i niepedagogicznych. W tym celu, planuje się wprowadzenie programu ochrony doświadczonych kadr oświatowych pn. „Parasol”, umożliwiającego nauczycielom gimnazjów przekwalifikowania się i tym samym zdobycia nowych możliwości zawodowych.

Podczas spotkania, podkreślone zostało również, że Miasto nie planuje sprzedaży obiektów znajdujących się w szczecińskiej bazie oświatowej. Wszystkie zostaną zagospodarowane na cele szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących oraz zespołów szkół.

W tej chwili największym zagrożeniem związanym z wprowadzeniem rządowej reformy oświaty na terenie Szczecina, jest ryzyko zbyt małej ilości czasu niezbędnej do przeprowadzenia tak kompleksowych zmian.

W najbliższym czasie odbywać się będą spotkania władz miasta i pracowników Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin, w trakcie których zostanie wypracowana ostateczna siatka szczecińskich szkół. Następnym krokiem będą konsultacje społeczne z rodzicami szczecińskich uczniów oraz z przedstawicielami środowisk oświatowych, dzięki którym możliwe będzie wypracowanie najbardziej korzystnego wariantu przeprowadzania zmian.
W późniejszych terminach rozpoczną się prace związane z przygotowaniem stosownych projektów uchwał Rady Miasta Szczecin.

 

Centrum Informacji Miasta
Urząd Miasta Szczecin

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 
16.11.2016

Lista załączników: