przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Spotkanie z kulturą niemiecką


Spotkanie z kulturą niemiecką
Przedstawienie „Cudowna lampa Aladyna” w teatrze w Schwedt

W czwartek 17 listopada uczniowie naszej szkoły obejrzeli prapremierę sztuki Moniki Radl na motywach 269 baśni z tysiąca i jednej nocy. Od lat uczniowie uczący się języka niemieckiego mają możliwość obejrzeć spektakl teatralny w tym języku. Przedstawienia poprzedzone są lekcjami , na których uczniowie poznają słownictwo do danej sztuki i uproszczoną treść w języku niemieckim. Tym razem przedstawienie obejrzało 95 osób z naszej szkoły.

Spektakl został bardzo dobrze przygotowany przez Uckermärkische Bühnen Schwedt. Scenografia, kostiumy, muzyka, choreografia umożliwiły nam przeniesienie się w świat baśni, w orientalną scenerię - tam, gdzie władca nazywany jest sułtanem, jego ministrowie wezyrami, mężczyźni noszą turbany, a targ zwany bazarem jest ulubionym miejscem robienie zakupów, picia herbaty i opowiadania różnych historii. Tam też Aladyn wpada w tarapaty i zakochuje się. Ale wszystkiego nie będziemy zdradzać.

Uczniowie byli zachwyceni przedstawieniem. Treść była zrozumiała nawet dla najmłodszych dzieci (trzecioklasistów). Bardzo pomocny w śledzeniu wydarzeń na scenie był dromader Zufi, który w języku polskim komentował zdarzenia. Bardzo dobra gra aktorów ułatwiała zrozumienie. Swą urodą i tańcem brzucha zachwyciła córka sułtana Bedrulbudur oraz zabawny i pojawiający się nawet spod sceny dżin. Był latający dywan, pałac sułtana, jaskinia pełna kosztowności i pełen kolorowych dywanów bazar. Zachwyciła nas gra świateł oraz kilka współczesnych elementów pozornie niepasujących do tej baśni i dowcipy. Muzyka porwała nas do tańca, dziewczynki wykonywały układu taneczny wraz z bisującymi aktorami.

Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe. W przerwie samodzielnie kupowali programy, plakaty i pierniki w kształcie lampy. 


 

Autor:  Szkoła Podstawowa Nr 47 
18.11.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie