przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Planeta Gimnazjum nr 12


 

„Wystarczy spojrzeć na banana i od razu wiadomo, że pochodzi z kosmosu”. Gdyby autorka tych słów, słynna współczesna pisarka Margaret Atwood znała naszą szkołę, bez wahania powiedziałaby o nas to samo. Wystarczy spojrzeć i wiadomo, że Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema jest wyjątkowe, nie z tej ziemi, łączy w sobie niespotykane, zachwycające i najlepsze.

Stworzyliśmy przez te dwadzieścia lat żyzną przestrzeń, służącą rozwojowi uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników niepedagogicznych, licznego grona przyjaciół i osób nam sprzyjających. O właściwą atmosferę i warunki do tak owocnej pracy dbali zawsze dyrektorzy, czyli mgr Alicja Olkowska, mgr Zbigniew Mytkowski oraz mgr Beata Bergiel.
Nasza planeta zawsze była gęsto zaludniona istotami zdolnymi, pracowitymi i życzliwymi. Wykształciliśmy 2933 absolwentów, kadrą nauczycielską w liczbie 134. Kadra to szczególna, bo ma w swych szeregach pasjonatów nauczania, uhonorowanych m.in. Nagrodą Prezydenta Miasta Szczecina, Nagrodą Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz zaszczytnym mianem Primus Inter Pares. Najwyższym trofeum dla nauczycieli są jednak zawsze sukcesy ich uczniów, zarówno te codzienne, na zwyczajnej lekcji, jak i te spektakularne, o których dowiaduje się całe miasto, cały kraj.

Każdego roku potwierdzeniem wysokiej jakości nauczania oraz zdolności naszych uczniów były wyniki egzaminów gimnazjalnych. Mieściły się one najczęściej w ósmym i dziewiątym staninie, byliśmy więc w czołówce miasta, województwa i kraju. Pomiędzy egzaminami dumą napawały nas wyniki naszych laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych. Zdobyliśmy ich w sumie 359 z czego spora część należała do pasjonatów chemii, nie ustępowali im wielbiciele biologii i fizyki, zawsze silna była też grupa amatorów przedmiotów humanistycznych.

Dbaliśmy o wszechstronny rozwój uczniów. Realizowaliśmy ten cel np. poprzez programy klas rozwijających zainteresowania: literackie, dziennikarskie, chemiczne, sportowe, ekologiczne, biologiczne, medyczne, informatyczne, etc. Stworzyliśmy bogaty wachlarz tradycji i imprez. Z Gimnazjum nr 12 już na zawsze kojarzyć się będzie Międzygimnazjalny Festiwal Kabaretów i Inscenizacji, który odbył się 18 razy z rzędu i w atmosferze fantastycznej zabawy wyzwalał w uczniach prawdziwe aktorskie talenty. Do historii przejdzie także szkolne przedsięwzięcie o trzynastoletniej tradycji i dobrej renomie - Dzień Zdrowego Odżywiania – także o międzyszkolnym zasięgu. Z kolei społeczność osiedla, na którym znajduje się szkoła, mogła wspólnie z nami witać jesień podczas festynów organizowanych pod hasłem „Żegnaj lato na rok”. Wyjątkowymi spotkaniami dla przyjaciół szkoły były cykliczne wieczorki poetycko-muzyczne pn. „Jesienne popołudnie”.

W organizację wszystkich tych wydarzeń – jak i szeregu innych przedsięwzięć - zaangażowany był Samorząd Uczniowski. Nic dziwnego więc, że na przestrzeni dwudziestolecia został on dostrzeżony i uhonorowany na szerszym forum licznymi nagrodami. Przykładem niech będą: zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie Super Szkoła w 2003 roku (z gratulacjami przyjechała do nas ówczesna Pierwsza Dama Jolanta Kwaśniewska), dwukrotnie tytuł Najlepszego Samorządu Szkolnego w Szczecinie (2004 i 2010) oraz pierwsza nagroda w konkursie Młodzieżowej Rady Miasta za Najciekawszą Inicjatywę w 2009 roku. Zaangażowanie uczniów i wrażliwość oraz zainteresowanie otoczeniem znalazły swoje ujście również w działaniach Szkolnego Klubu Wolontariusza.

Ogromna liczba pucharów, dyplomów, medali i wyróżnień świadczy o tym, że uczniowie naszej szkoły konsekwentnie budowali sportową markę Gimnazjum nr 12. Ich sukcesy to występy w mistrzostwach powiatu, województwa, a także na arenie ogólnopolskiej. Szkoła wychowała wielu znakomitych sportowców m.in. aktualną Mistrzynię Europy w sztafecie 4x400m. Uczniowie reprezentowali szkołę w wielu dyscyplinach sportowych, ale największe sukcesy odnotowano w lekkiej atletyce dziewcząt i chłopców - dziewczęta zdobyły dwanaście medali Mistrzostw Polski, w tym cztery złote. W latach 2003 – 2015 we współzawodnictwie sportowym szczecińskich gimnazjów zajmowaliśmy najwyższe lokaty. Dwukrotnie zajmowaliśmy miejsce na podium w wojewódzkim współzawodnictwie sportowym. W roku szkolnym 2003/2004 zajęliśmy pierwsze miejsce w Programie Fair Play w Polsce, którego głównym celem było propagowanie zasady fair play nie tylko w sporcie, ale we wszystkich sferach życia.

O sporcie, imprezach, tradycjach i sprawach dla nich ważnych uczniowie pisali na łamach szkolnej gazetki „Dwunastka”. Ukazywała się przez cały czas istnienia gimnazjum i zdobywała czytelników także poza nim, czego dowodzą laury w wielu edycjach Konkursu „Szkolny Pulitzer”, organizowanego przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego” i Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Zawsze byliśmy gotowi, by poszerzać swoje horyzonty, dlatego organizowaliśmy dla naszych uczniów ciekawe wycieczki, w tym wyjazdy zagraniczne. Szczególnie polubiliśmy Wielką Brytanię, gdzie braliśmy udział w niezwykłych warsztatach językowych. Zawsze chętnie gościliśmy w murach naszej szkoły studentów zza granicy – np. z Japonii, Chin, Maroka - którzy prezentowali kulturę swoich narodów.

Wszystkie nasze dokonania i przeżycia, których skromny wyimek tu prezentujemy, zainspirowały nas do obrania patrona Gimnazjum nr 12. Został nim w 2010 roku Stanisław Lem. Jego twórczość i przebogata osobowość stały się źródłem kolejnych przedsięwzięć. Obchody Dnia Patrona zawsze wyzwalały twórczy i naukowy ferment, owocujący przedstawieniami, instalacjami, projektami naukowymi i konkursami. Do kreacji i wizjonerskich spostrzeżeń Lema nawiązujemy w codziennej pracy z uczniami. I okazuje się, że na zakończenie działalności gimnazjów patron jak zwykle ma dla nas podpowiedź. Na swoim nagrobku zażyczył sobie bowiem mieć rzymski napis: „Zrobiłem, co należało, inni niech zrobią lepiej”. My też mamy nadzieję, że zrobiliśmy, co należało, a historia naszej szkoły to dobry wkład do rozwoju edukacji.
 

Autor:  Gimnazjum nr 12 
28.06.2019