przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Colors Revolt w Pradze - międzynarodowy projekt

Połączenie teatru, sztuki ulicznej a na koniec flash mob – to wszystko i jeszcze więcej miało miejsce w Pradze, gdzie w dniach 17- 21 maja b.r. dziesięciu uczestników z Pracowni Teatralnej Pałacu Młodzieży, pod opieką Marcela Mroczka i Moniki Wilczyńskiej wzięło udział w trzecim, ostatnim etapie międzynarodowego projektu!

Projekt realizowany we współpracy z partnerami z Niemiec i Czech, a dofinansowany przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży rozpoczął się w styczniu tego roku. Wtedy młodzież spotkała się w miejscowości Babenhausen (Bawaria), gdzie realizowany był I etap. Kolejny, odbył się w marcu w Szczecinie. Wtedy to nasza placówka była gospodarzem spotkania młodzieży polskiej, niemieckiej i czeskiej.

W maju tego roku przyszedł czas na podsumowanie i końcową realizację wszystkich zaplanowanych wcześniej działań.

To właśnie w różnych miejscach stolicy Czech, nasza młodzieżowa grupa kontynuowała naukę współpracy w grupie, wymieniała się doświadczeniami, tworzyła własny mural (Parukářka Park) i przygotowała performance.
Każdy dzień upływał nam na wielu działaniach. Zakwaterowani w bazie skautów w dzielnicy Bohnice, po Pradze przemieszczaliśmy się metrem, autobusami i tramwajami. Było to dla nas dodatkowym doświadczeniem i nauką, jak w zwartej grupie podróżować po wielkim mieście.

Na Starym Mieście w Praskim Kreatywnym Centrum mieliśmy możliwość ćwiczeń i czas na inspirujące rozmowy, gdy za oknem turyści tłoczyli się pod słynnym Zegarem Astronomicznym Orloj. Naszej grupie udało się zobaczyć m.in. Praski Zamek, Złotą Uliczkę, Metronom i Mur Lennona, ścianę na której od ponad 40 lat graffiti zmienia się z dnia na dzień, i do której przybywają turyści z całego świata! My obejrzeliśmy również film dotyczący historii tego miejsca.

W sobotę, przed najważniejszym występem, grupa intensywnie ćwiczyła około trzech godzin w urokliwej, zielonej części wyspy Kampa, na którą docieraliśmy Mostem Karola, wypełnionym tłumem turystów. Potem przy murze pokrytym graffiti, w pobliżu Wełtawy, miejscu z Widokiem na Most Karola, pełnym turystów i spacerowiczów rozpoczął się flash mob, w którym młodzież za pomocą ciał i rekwizytów przekazała widzom swoją wizję świata. Symboliczne gesty i układy odzwierciedlały ich bunt i niezgodę na to z czym chcą walczyć w przyszłości. Na koniec łańcuch, zbudowany z ich ciał, tworzący mur, pod wpływem własnego ciężaru i pozornego balansu rozleciał się, dając nadzieję na przetrwanie buntu i wywalczenie dobra. Występ został nagrodzony oklaskami i był nagrywany przez przypadkowych przechodniów.

Praga to piękne, niezwykłe miasto, które zachwyciło nas zielenią i piękną architekturą.

Z ostatniej części projektu każdy z uczestników zabrał do domu ogrom doświadczeń, wspaniałych przeżyć, radość z nowych przyjaźni i .... kartkę ze słowami o sobie, które uczestnicy wpisywali sobie na pamiątkę.

Oto kilka podsumowujących cytatów od polskich uczestników:
Wyjazd do Pragi był dla nas inspirujący, kulturoznawczy, motywujący do dalszego działania i pełen wrażeń/Kamila i Tomek
To był wesoły, pełen wrażeń, nowych doświadczeń i cudownych ludzi czas/Dominika
Wyjazd był niesamowity, pełen nowych doświadczeń i wrażeń oraz niezapomnianych przyjaźni!/Weronika
Wyjazd był świetny, miło było spotkać się z młodzieżą z innych krajów!/Paweł

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli i przyczynili się do organizacji projektu za wspaniałe chwile, doświadczenia i międzynarodowe przyjaźnie. Mamy nadzieję, że przetrwają lata!

Tekst i zdjęcia: Monika Wilczyńska Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie

Współpraca trzech państw:
Polska - Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie
Niemcy – Schwäbische Jugendbildungs-und Begegnungsstätte Babenhausen
Czechy – Sieć Teatrów ČOJČ, Praga
Projekt dofinansowany przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Autor:  Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie 
05.06.2023