Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i inne Choroby Nowotworowe ma status pożytku publicznego. Wszyscy działamy od początku na zasadzie wolontariatu. Stowarzyszenie powstał w 1991 roku z inicjatywy rodziców i lekarzy zajmujących się leczeniem dzieci z chorobami nowotworowymi, przede wszystkim by wspierać potrzebujące pomocy finansowej i duchowej dzieci, ich rodziny, a także klinikę dziecięcą przy Państwowym Szpitalu Klinicznym nr1 w Szczecinie. W ciągu pierwszych pięciu lat swojego istnienia pozyskiwaliśmy środki potrzebne do prowadzenia działalności głównie z organizowanych zbiórek ulicznych i przedsięwzięć charytatywnych. Uzyskane fundusze wykorzystywaliśmy na zakup brakujących leków i sprzętu medycznego.
Na funkcjonowanie Stowarzyszenia, w kolejnych latach, wpływ miała ogólna sytuacja panująca w tym szpitalu prowadzącym leczenie chorych dzieci. Województwo Zachodniopomorskie było wtedy jedynym w Polsce, w którym nie było wydzielonego oddziału hematologii i onkologii dziecięcej. Leczenie odbywało się na oddziale ogólno pediatrycznym, gdzie obok dzieci poddawanych chemioterapii, w tych samych wielołóżkowych salach leczone były dzieci np. z zapaleniem płuc. Stanowiło to dodatkowe, śmiertelne niebezpieczeństwo dla małych pacjentów, którym w czasie leczenia białaczki czy nowotworu farmakologicznie obniżano odporność. Ta fatalna sytuacja oraz praktycznie brak jakichkolwiek perspektyw na jej rozwiązanie spowodowało, iż w roku 1995 podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu budowy wydzielonego Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Wymierną pomoc uzyskiwaliśmy przez lata od bardzo licznych prywatnych i publicznych sponsorów. Dzięki całej rzeszy często anonimowych darczyńców udało się dokończyć budowę jedynego w województwie zachodniopomorskim Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej, któremu na cześć wszystkich ofiarodawców nadaliśmy imię Oddziału św. Mikołaja. Dzieci w nowym Oddziale leczą się już od 2004 lat.
W naszej obecnej bieżącej działalności wspomagamy rodziców chorych dzieci w pozyskiwaniu środków na pokrycie kosztów związanych z ich leczeniem, których nie pokrywa NFZ. Wysyłamy dzieci w trakcie leczenia nowotworowego na specjalnie dla nich organizowane imprezy okolicznościowe i turnusy wakacyjne. Pomagamy w zakupie sprzętu medycznego na potrzeby Oddziału, wspieramy przyszpitalna szkołę w zakupach artykułów szkolnych, zabawek, mebli itp. Organizujemy dla dzieci imprezy z okazji Św. Mikołaja i Dnia Dziecka.
W tym roku w sobotę na Dzień Dziecka przybyło łącznie około 500 osób - dzieci w trakcie leczenia i po leczeniu wraz z rodzeństwem i opiekunami. W patio szpitalnym zorganizowaliśmy dla nich prezentacje policji zmotoryzowanej i konnej, wojskowej grupy rekonstrukcyjnej, straży pożarnej, straży granicznej, antyterrorystów i Super Bohaterów. Dzieci mogły jeździć ciągnikami rolniczymi, poddawać się malowaniu twarzy, tańczyć zumbę, malowały, brać udział w konkursach, korzystać z foto-budki. Były lody, pop-corn, mięsa z grilla, ciastka, i wiele prezentów. Był oczywiście, jak co roku, także Św. Mikołaj, a dzieci pozostawiły na pamiątkę kolejny obrazek namalowany przez nie na płótnie.
Obecnie naszą największą potrzebą jest przeprowadzenie niezbędnego już, wymaganego przez przepisy sanitarne, remontu Oddziału Dziennego.
Marzenna Górska
Przewodnicząca Stowarzyszenia
(https://stowarzyszenierodzicow.pl/)