przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Bezpłatne pokazy w obserwatorium ZUT i wyjazdy obserwacyjne

Zapraszamy mieszkańców Szczecina na Dyżury Astronomiczne. W każdą środę umożliwiamy wizytę w obserwatorium ZUT, a jeden raz w miesiącu - wspólny wyjazd na obserwacje teleskopowe poza Szczecinem! Zachęcamy do odwiedzin samemu, z rodziną czy też ze znajomi. W przyjaznej atmosferze prezentujemy nocne niebo i rozmawiamy o astronomii. Dyżury Astronomiczne mają na celu przybliżyć nocne niebo mieszkańcom Szczecina. Niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania w astronomii, każdy jest mile widziany w obserwatorium na dachu Budynku Jednostek Międzywydziałowych ZUT. Dyżury są bezpłatne i kierowane do osób indywidualnych. Zachęcamy do wizyty z rodziną lub znajomymi. Jeśli natomiast posiadasz większą grupę osób, którą chcesz zabrać do obserwatorium, posiadamy również ofertę komercyjną. W tym przypadku prosimy o kontakt indywidualny na adres: ptma@ptma.szczecin.pl.

Dyżury Astronomiczne wyjazdowe - w pierwszą środę miesiąca!

W obecnym sezonie w każdą pierwszą środę miesiąca organizujemy dyżur astronomiczny w plenerze! Aby jeszcze lepiej pokazać nocne niebo, musimy oddalić się od świateł miasta. Lokalizacje obserwacji będą podawane przed każdym z dyżurów wyjazdowych. W przypadku kiepskiej pogody dyżur odbędzie się "normalnie" - w obserwatorium ZUT.

Podczas Dyżurów:

  • obserwujemy przez teleskop obiekty Układu Słonecznego
  • poznajemy gwiazdozbiory
  • śledzimy ciekawe zjawiska na niebie
  • prezentujemy komputerowe programy astronomiczne
  • rozmawiamy o astronomii

Dyżury mają miejsce w obserwatorium ZUT (dach Budynku Jednostek Międzywydziałowych) w każdą środę między 19.00 a 22.00. W każdą pierwszą środę miesiąca dyżur odbywa się poza Szczecinem!

Co w przypadku kiepskiej pogody?

Dyżury Astronomiczne odbywają się niezależnie od pogody. Jeśli jest możliwość obserwacji, korzystamy i oglądamy nocne niebo - czy to w obserwatorium ZUT, czy podczas dyżuru wyjazdowego. Jeśli pogoda nie pozwala na obserwacje, dyżur zawsze odbywa się w obserwatorium ZUT, gdzie przy pomocy programów astronomicznych, prezentujemy podstawową wiedzę dotyczącą astronomii.

Uwaga: Wymagane jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego https://goo.gl/HK6B9Z

 Harmonogram dyżurów - zima 2019:

luty - start 19.00
13.02 (obserwatorium)
20.02 (obserwatorium)
27.02 (obserwatorium)

marzec - start 19:00
6.03 (wyjazd)
13.03 (obserwatorium)
20.03 (obserwatorium)
27.03 (obserwatorium)

W skrócie:


Ważne: ubierz się ciepło, szczególnie na dyżur wyjazdowy!
Udział w Dyżurach Astronomicznych jest bezpłatny!

Dyżury Astronomiczne są organizowane przez PTMA Szczecin oraz Instytut Fizyki ZUT.  

www.astronomia.szczecin.pl | fb/astronomia szczecin

Autor:  Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii 
15.02.2019