przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Filmy edukacyjne „Świadome zakupy. Mądre wybory” z cyklu profilaktyka zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia

Pokazujemy w nich w kompleksowy i wiarygodny sposób jak dokonywać zdrowych i mądrych wyborów na etapie zakupów produktów spożywczych.

To my, stojąc przed półką sklepową decydujemy, z czego komponujemy posiłki dla nas i dla bliskich! Jak więc kupować świadomie a czego lepiej nie kupować, bo nie służy naszemu zdrowiu?!

 

Co przedstawiają poszczególne filmy?

Cykl trzech filmów przygotowany został wspólnie w Katedrą Żywienia Człowieka SGGW oraz grupą współpracujących ekspertów.

Bohaterami naszych filmów będą sól, tłuszcz i dodatki do żywności! Przyglądamy im się ze szczególną starannością!

 

Czy sól jest nam niezbędna? W jakiej ilości jest szkodliwa i w jakich produktach się ukrywa?

 

Jak kupować zdrowe tłuszcze? Które z nich wybierać do smażenia, a które do gotowania?

 

Jak rozpoznawać dodatki do żywności i czy wszystkich należy unikać? Dlaczego ważne jest czytanie etykiet?

 

Kształtowanie postaw prozdrowotnych

Wspólnie tworzymy obszar zdrowia publicznego oraz jego społeczne postrzeganie. Z tego powodu jeszcze raz serdecznie prosimy o wsparcie w upowszechnianiu informacji o filmach edukacyjnych „ŚWIADOME ZAKUPY. MĄDRE WYBORY” w Państwa mediach społecznościowych i na stronach internetowych zarówno wśród współpracowników, jak i w społeczeństwie, w ramach prowadzonych działań w obszarze promocji zdrowia.

Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne starania przyczynią się do zmiany postrzegania wpływu odżywiania na zdrowie Polaków. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował także portal żywieniowy www.diety.nfz.gov.pl . Dostępne są tam bezpłatne plany żywieniowe oparte na diecie DASH (dieta rekomendowana przez towarzystwa kardiologiczne i diabetologiczne) w różnych kalorycznościach, dla każdego, odrębnie także dla seniorów. Znajdą tam Państwo również diety w profilaktyce chorób tj. cukrzyca, nadciśnienie, Hashimoto, zaparcia. Można pobrać e-booki np. terapeutyczny dla stomików.

Autor:  Wydział Spraw Społecznych 
26.01.2021
Przekaż 1% szczecińskim organizacjom
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021