przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

ZCEdMiP zaprasza absolwentów szkół podstawowych do zapoznania się z ofertą kierunków kształcenia

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie zaprasza przyszłych absolwentów szkół podstawowych do zapoznania się z ofertą kierunków kształcenia w naszej placówce.


ZCEMiP to zespół szkół i placówek oświatowych w których funkcjonują dwie szkoły młodzieżowe :

 1. Technikum Morskie i Politechniczne oraz

 2. Branżowa Szkoła I stopnia nr 2.

W technikum proponujemy aż siedem kierunków. Nazwa Centrum oraz naszego technikum wiele może powiedzieć o charakterze szkoły. Większość zawodów w których kształcimy, związana jest bowiem z gospodarką morską, która w ostatnich latach bardzo potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry technicznej. Kończąc szkołę w jednym z tych zawodów, z pewnością nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy:

 1. technik spawalnictwa - NOWY ZAWÓD - klasa we współpracy z Firmą Stalkon Sp. z o.o. ;

 2. technik informatyk wojskowy - klasa mundurowa prowadzona pod patronatem 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolski ,

 3. technik mechatronik ,

 4. technik mechanik,

 5. technik nawigator morski - klasa mundurowa,

 6. technik mechanik okrętowy - klasa mundurowa,

 7. technik eksploatacji portów i terminali - klasa mundurowa,

oraz dwa zawody w Szkole Branżowej I stopnia:

 1. ślusarz,

 2. operator obrabiarek skrawających.

Niektórzy z Was mieli szansę odwiedzić nas jeszcze w lutym i dowiedzieć się czego będziecie się uczyli i jak wyglądać może praca w interesującym Was zawodzie. Bieżąca sytuacja w kraju niestety uniemożliwiła nam spotkanie osobiście, lecz to co robimy w szkole możecie na bieżąco śledzić na naszej stronie internetowej : http://www.zcemip.szczecin.pl

i na naszym profilu Facebook: https://www.facebook.com/Zachodniopomorskie-Centrum-Edukacji-Morskiej-i-Politechnicznej-154181098057557/

O zawodach kształconych w szkole dowiedzieć się można więcej zaglądając na stronę: http://www.zcemip.szczecin.pl/index.php/nasze-zawody.

Technik spawalnik – nowy zawód w ofercie szkoły

Od 1992r. ZCEMiP (wcześniej Zachodniopomorskie Centrum Edukacyjne) prowadzi naukę spawania w różnych metodach dla uczniów i dorosłych w formach pozaszkolnych - na kursach. Od września uczniowie będą mogli zdobywać tytuł technika spawalnictwa w szkole, w tradycyjnej formie. Zdobyte umiejętności zawodowe będą mogły być wykorzystane w wielu branżach. Kształcenie rozpoczynamy we współpracy z firmą Stalkon sp.z o.o., wiodącym na rynku europejskim producentem specjalistycznych konstrukcji stalowych.

Uczestnictwo w trakcie nauki lub po jej zakończeniu w dodatkowych kwalifikacyjnych kursach zawodowych, daje szansę zdobycia drugiego zawodu - technika budowy jednostek pływających.

Szkolenie praktyczne

W naszej szkole nauka łączona jest z przygodą. Uczniowie klas morskich (nawigatorzy, mechanicy okrętowi, uczniowie żeglugi śródlądowej) odbywają praktyki zawodowe na statku szkolnym Dar Młodzieży i pływając na statkach żeglugi śródlądowej po wodach krajowych, ale także na rzekach Niemiec i Holandii. Praktyki na Darze Młodzieży to szansa na odwiedzenie wielu krajów i przeżycie ciekawej przygody.

Uczniowie klas politechnicznych odbywają praktyki w renomowanych firmach szczecińskich i regionu. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, DB Port – firma która objęła opieką kierunek technik eksploatacji portów i terminali, firma Stalkon sp.z o.o. we współpracy z którą uruchamiamy nowy – pierwszy w Szczecinie kierunek – technik spawalnictwa , Związek Polskich Armatorów Żeglugi Śródlądowej, to tylko niektóre przykłady. ZCEMiP jest także członkiem Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego.

Praktyczne umiejętności zawodowe uczniowie naszych szkół zdobywają nie tylko w bardzo dobrze wyposażonych warsztatach szkolnych i podczas praktyk zawodowych u pracodawców, ale także w trakcie płatnych staży zawodowych i praktyk zawodowych w krajach Europy Zachodniej : Hiszpanii, Niemczech, a w kolejnych latach także we Włoszech i Grecji.

Dodatkowe kwalifikacje

Staramy się, aby każdy nasz uczeń w trakcie nauki uczestniczył w co najmniej jednym dodatkowym szkoleniu lub kursie kwalifikacyjnym podnoszącym jego szanse na rynku pracy. W ostatnich latach pozyskaliśmy kilkanaście milionów złotych na takie właśnie dodatkowe kwalifikacje i doposażenie bazy szkolnej. Mamy nowoczesny symulator nawigacyjny. Bardzo dobrze wyposażone warsztaty mechatroniczne i wiele innych.

Wojsko w szkole

Niewątpliwie ciekawym elementem pracy szkoły jest realizacja innowacji pedagogicznej „Szkolenie wojskowe uczniów klas technikum informatycznego”. Mimo wstrzymania naboru do tzw. oddziałów przygotowania wojskowego, od nowego roku kontynuujemy tą innowację we współpracy z 12 batalionem dowodzenia Ułanów Podolskich. Oficerowie 12bdw raz miesiącu szkolą naszych uczniów na ternie jednostki wojskowej. W klasie III uczniowie uczestniczą w zajęciach survivalu.

Atuty

Dodatkowe kwalifikacje nie tylko dają większe szanse na atrakcyjne zatrudnienie, ale także powodują, że nasi uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach i olimpiadach np. II miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Innowacji Technicznych i Wynalazczości, Wojewódzkim Konkursie o Tytuł Super Technika Mechatronika, w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy o Morzu Bałtyckim.

Posiadamy certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2015 dla kształcenia morskiego i żeglugi śródlądowej.

Potwierdzeniem jakości pracy szkoły jest przyznanie kolejny raz odznaki Brązowa Szkoła 2020 w rankingu Perspektyw na Najlepsze Technika w Polsce.

Kadrę pedagogiczną uzupełniają pracownicy naukowi Akademii Morskiej w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i pracodawcy. Gwarantuje to wysoką jakość kształcenia zawodowego. Korzystamy także z bazy dydaktycznej tych uczelni, mając szansę na pracę na nowoczesnym sprzęcie i poznanie nowoczesnych technologii.

Nie tylko kształcenie zawodowe

Jesteśmy szkołą techniczną, jednak promujemy także rozwijanie innych nietechnicznych zainteresowań. Prężnie działa Koło Wolontariatu Humanus, Szkolny Teatr VITA-MINA daje szansę na realizację pasji aktorskich. Śpiewający też znajdą u nas coś dla siebie. Uczniowie aktywni fizycznie sięgają po najwyższe laury - nasi siatkarze zdobyli w tym roku tytuł mistrza Szczecina.

Kompania reprezentacyjna uświetnia pokazami musztry paradnej uroczystości szkolne i prezentuje swoje umiejętności na zaproszenie różnych instytucji.

Od pięciu lat, podczas Międzyszkolnych Debat Patriotycznych których jesteśmy inicjatorami, uczniowie doskonalą swoje umiejętności oratorskie, nabywają pewności siebie podczas wystąpień przed większym audytorium.

Jesteśmy szkołą otwartą, przyjazną uczniowi, dostosowującą swoją ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy.

Zapraszamy także uczniów spoza Szczecina, ponieważ przy szkole od lat funkcjonuje internat szkolny ze stołówką serwującą całodzienne posiłki.

plakat

Autor:  Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej 
06.05.2020
Wyobraź sobie studia. ZUT wystartował z rekrutacją