przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Noc Bibliotek 2016


Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki, jako najbardziej dostępne instytucje kultury, miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać. Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do emeryta.

Tegoroczna edycja Nocy przebiega pod hasłem „Wolno czytać".

Głównym organizatorem wydarzenia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorzy: Cała Polska Czyta Dzieciom i Instytut Książki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie włączyła się w obchody ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Znaleźliśmy się w gronie 1000 bibliotek, które uzyskały możliwość pobrania i publicznej projekcji w ramach Nocy Bibliotek hitu kinowego, filmu dla dzieci i młodzieży „Magiczne drzewo”, w reżyserii Andrzeja Maleszki. Otrzymaliśmy również książkę „Basia i wolność” autorstwa Zofii Staneckiej, a także scenariusze zajęć na podstawie książki i materiały promocyjne.

Dnia 3 czerwca 2016 w wybranych filiach bibliotecznych zostaną zorganizowane pokazy filmowe oraz spotkania dla dorosłych i dla dzieci.

Filia biblioteczna nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1).
Noc Bibliotek. „O mroku po zmroku” - spotkanie miłośników mrocznych klimatów literackich. W czasie Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek osoby odwiedzające filię nr 38 będą zmuszone zanurzyć się w mrocznej atmosferze rodem z kryminału. Na hasło: „O mroku po zmroku” uwolnimy demoniczne, często krwawe postaci i wydarzenia o kryminalnej proweniencji. Przewidziano literackie gry i zabawy inspirowane najgłośniejszymi i najbardziej znanymi powieściami kryminalnymi.
W programie:
Jaki to kryminał? - uczestnicy zgadywać będą z jakiej powieści pochodzi czytany fragment powieści.
Kto zabił? - rozwiążemy łamigłówki inspirowane najbardziej znanymi zagadkami mordów znanymi z powieści, próbując odpowiedzieć na pytanie kto jest mordercą.
Kim jest tajemniczy nieznajomy? - przywołamy sylwetki najsłynniejszych detektywów w historii powieści kryminalnej, podsuwając uczestnikom coraz więcej tropów dotyczących wyglądu, sposobu zachowania itp.
Wybierzemy też najlepszy kryminał, jaki udało się przeczytać uczestnikom wieczoru.
W finale wieczoru czeka na uczestników literacka gra kryminalna, wymagająca nieco sprytu, odwagi i znajomości literatury. Między kartkami powieści, które trzeba będzie odnaleźć na bibliotecznych półkach, ukryte będą wskazówki jak dotrzeć do kryminalnej nagrody książkowej.
Czekamy na „krwiożerczych” Czytelników od godz. 19.00 do 21.00.

Filia biblioteczna nr 48 (ul. Rydla 93).
O godz. 18.00 odbędzie się projekcja filmu dla dzieci „Magiczne drzewo”, w reżyserii Andrzeja Maleszki. Po filmie wszystkich uczestników zapraszamy na spotkanie, będące rozwinięciem narracji filmowej. Zajęcia, zabawy i rozmowy będą snuły się wokół marzeń, od których nikt – zwłaszcza dzieci – nie jest wolny. W odszukaniu marzeń pomoże „magiczne krzesło”. Wstęp wolny.

Filia biblioteczna nr 54, ProMedia (al. Wojska Polskiego 2).
3 czerwca 2016, godz. 18.00. Zapraszamy młodsze dzieci, zwłaszcza miłośników książkowej serii przygód o Basi, na zajęcia według scenariusza do książki „Basia i wolność”, Zofii Staneckiej. Dla nieco starszych dzieci, o godz. 19.00, odbędzie się projekcja filmu „Magiczne drzewo”, w reżyserii Andrzeja Maleszki. Wstęp wolny.
 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
30.05.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie