przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wydarzenia z okazji Tygodnia Bibliotek 2016

Wydarzenia zaplanowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie z okazji Tygodnia Bibliotek 2016.
W dniach 8-15 maja 2016 odbędzie się XIII edycja programu „Tygodnia Bibliotek”. Głównym celem Tygodnia jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W roku 2016 Tydzień Bibliotek upłynie pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie na tę okoliczność organizuje wiele różnorodnych wydarzeń dla wszystkich swoich czytelników. Poniżej prezentujemy wykaz wydarzeń otwartych. Szczegółowe informacje o obchodach znajdują się na stronie internetowej Biblioteki.

Zapraszamy na spotkania ProMedia i w poszczególnych filiach.

Wydarzenia w filii bibliotecznej nr 54, ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
9 maja 2016, godz. 18.00. „Jesień-zima 2015/2016” - wernisaż prac uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie. Prace powstały w atrakcyjnych widokowo miejscowościach Pomorza Zachodniego (Szadzko, Kamienny Most, Zatoń, Kozy) podczas czterech plenerów malarskich od października 2015 do marca 2016. Wzięło w nich udział około 20 uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie.
10 maja 2016, godz. 17.00. Spacer szlakiem filii bibliotecznych w śródmieściu Szczecina. Oprowadza i opowiada – przewodnik miejski, Przemek Głowa. Zapraszamy wszystkich chętnych i ciekawych miejsc oraz wydarzeń z historii naszego miasta i naszej biblioteki. Startujemy z filii bibliotecznej nr 54, ProMedia.
10 maja 2016, godz. 17.30. Promocja książki Agnieszki Jasickiej. Zapraszamy dzieci do ProMedia na spotkanie z Agnieszką Jasicką i na promocję jej książki „Gramy w słówka”. Agnieszka Jasicka jest doradcą psychospołecznym i pedagogiem. Ma za sobą dziesięcioletni staż pracy w szkołach. Od ponad 15 lat zajmuje się także nauczaniem języka angielskiego dzieci i dorosłych. Posiadając pewne predyspozycje ku temu oraz wiedzę pedagogiczną, postanowiła wymyślać gry edukacyjne, gdyż stawia sobie za cel, by uczeń przyswajał wiedzę tylko w trakcie lekcji i nie musiał „wkuwać” słówek w czasie późniejszym. Tak powstała jej pierwsza książka „Gramy w słówka”. Z zamiłowania realizuje się także w zajęciach plastycznych, zwłaszcza decoupage, origami sztuce recyklingowej oraz podróżach, działalności społecznej, tworzeniu i prowadzeniu stron www, nierzadko łącząc ze sobą wszystkie swoje pasje w pracy zawodowej.
11 maja 2016, godz. 18.00. Promocja książki Grzegorza Ciechanowskiego „Wojsko polskie w Iraku 2003-2014”. Promocja książki Grzegorza Ciechanowskiego „Wojsko polskie w Iraku 2003-2014”. Książka jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym taką pracą, w komplementarny sposób przedstawiającą działania polskich żołnierzy w Iraku. Ukazuje zadania wykonywane przez żołnierzy Wojska Polskiego w tym regionie na początku XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny w Zatoce Perskiej oraz misji stabilizacyjnej w Republice Iraku prowadzonej w okresie 2003–2008.
Dr hab. Grzegorz Ciechanowski jest autorem publikacji oraz licznych artykułów dotyczących głównie międzynarodowych wysiłków na rzecz utrzymania pokoju. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii (Toruń, 1981), Akademię Obrony Narodowej (Warszawa, 1991) oraz Wydział Politologii Uniwersytetu Szczecińskiego (2001). W 2006 roku na Uniwersytecie Szczecińskim obronił rozprawę doktorską (historia), w 2014 habilitował się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (nauki o bezpieczeństwie). Służył w jednostkach operacyjnych artylerii oraz w kraju i za granicą, realizował wojskowe projekty z zakresu Public Relations. Odbył roczną praktykę oficera łącznikowego w misji sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Jako szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC) 12. Szczecińskiej DZ, jest jednocześnie wykładowcą w wyższych uczelniach w Szczecinie i Poznaniu. Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.
12 maja 2016, godz. 19.00. Spotkanie „Książek & Papuga oraz inne ptaki”. Gośćmi spotkania będą Michał Książek i Przemek Głowa. Wydarzenie zorganizowane w ramach III edycji Festiwalu „Kto się nie boi Virginii Woolf”. Michał Książek, poeta, reportażysta, kulturoznawca i ornitolog. Publikował w „Polityce”, „Lesie Polskim” i „Twórczości”. Nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016, za książkę „Droga 816″ (Fundacja Sąsiedzi). Partnerem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna w Gryfinie. Patron medialny: 7 Dni Gryfina.
13 maja 2016, godz. 17.00. Filia biblioteczna nr 4 (ul. Barnima 25). „Arcypalce – czyli zabawa w odciskanie”. Warsztaty plastyczne przeznaczone dla dzieci najmłodszych. Interaktywne zajęcia inspirowane twórczością Marion Deuchars. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, w jaki sposób zrobić litery, wzorki, zwierzęta, postacie, a nawet całe dzieła sztuki za pomocą własnych odcisków palców. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapisać się można bezpośrednio w godzinach pracy biblioteki, telefonicznie: 91 42 33 374 lub drogą mailową: f4@mbp.szczecin.pl.

Konkurs "Biblioteka inspiruje"
Z okazji Tygodnia Bibliotek mamy przyjemność ogłosić konkurs plastyczny. Aby wziąć w nim udział, należy przygotować pracę plastyczną w dowolnej technice, ilustrującą hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, czyli "Biblioteka inspiruje". Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży i przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych: 6-11 i 12-16 lat. Zwycięskie prace będą umieszczone w galerii na naszej stronie internetowej. Wyniki zostaną ogłoszone 2 czerwca, podczas Tygodnia Czytania Dzieciom. Prace należy dostarczyć do filii bibliotecznej nr 54, ProMedia, al. Wojska Polskiego 2, do dnia 31 maja 2016. Atrakcyjne nagrody czekają! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu zamieszczonym na stronie internetowej MBP.

Tydzień Bibliotek. Propozycje dla dorosłych
9-31 maja 2016. Filia biblioteczna nr 13 (ul. ) i filia nr 9 dla dzieci (Ks. Anastazji 27/2). Akcja pod hasłem „Osiedlowa twórczość”. Umiesz pięknie malować, rzeźbić a może wyszywasz lub haftujesz? Piszesz książki, opowiadania lub wiersze? Potrafisz zrobić coś ładnego z byle czego? Jesteś zaangażowany w ciekawy projekt DIY? Podziel się tym z innymi! Uwierz we własne siły, talent i potencjał i otwórz się na otaczający Cię świat! Przynieś swoje prace na wystawę do osiedlowej Biblioteki: prace dzieci – ekspozycja w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci; prace dorosłych – ekspozycja w filii bibliotecznej nr 13. Przyjdź do biblioteki i zainspiruj się twórczością innych!
8-15 maja 2016. Filia biblioteczna nr 29 (ul. Kresowa 1). Każdy czytelnik biblioteki będzie mógł zabrać do domu „Książkę na dziś". Zabawa polega na wybraniu dowolnej karteczki, z zaproponowanym przez bibliotekarza tytułem książki do wypożyczenia. Dla ułatwienia tytuły zostaną podzielone na dwie kategorie: „smacznie” i „podróż”. Wystarczy, że każdy chętny do udziału w zabawie pojawi się w bibliotece i... wybierze swoją książkę na dziś. Kto wie, może zainspiruje ona kogoś do udania się w pasjonującą podróż lub ugotowania czegoś naprawdę smacznego.
9-14 maja 2016. Filia biblioteczna nr 46 (ul. Nad Odrą 26). Happening „Tworzę więc jestem”. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wspólnie tworzyć książkę. Każdy chętny będzie mógł rozpocząć dopisywanie nowych wątków do zaproponowanych (bądź napisanych przez innych) treści książki, wprowadzać nowych bohaterów, gatunki literackie itp. Czytelnicy stworzą wspólną historię. Dla kreatywnych osób spisanie opowieści na papierowych kartach wydaje się być banalne. Dlatego nie ma rzeczy niemożliwych i książka będzie spisana (utrwalona, wyklejona) na... No właśnie! Nie wiemy co twórcom książki przyjdzie do głowy. Zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.
11 maja 2016, godz. 12.00. Filia biblioteczna nr 4 ul. Barnima 25). „Oswoić nowe” - prezentacja dla dorosłych i młodzieży, przedstawiająca przekonania i wizje artystyczne impresjonistów. Uczestnicy spotkania zostaną zaproszeni do zwiedzenia wystawy impresjonistów w Muzeum Narodowym. Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką.
10-12 maja 2016, godz. 12.30. Filia biblioteczna nr 28 (pl. Lotników 7). Zapraszamy na warsztaty komputerowe dla osób dorosłych, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem wirtualnym. Warsztaty dotyczyć będą wyszukiwania informacji w Internecie. Zewsząd zalewają nas różnego typu wiadomości i czasem trudno odsiać te istotne od tych zupełnie nam niepotrzebnych. Co zrobić, by nasze poszukiwania były bardziej skuteczne? Jak sprawdzić czy są to informacje wiarygodne? Jak skorzystać z najlepszego narzędzia w sprawie książek – czyli katalogu książek MBP? Gdzie odnaleźć ciekawostki i stare dokumenty dotyczące Szczecina? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. Zapisy pod numerem telefonu 91 46 46 894 oraz pod adresem filia28@mbp.szczecin.pl.
12 maja 2016. Filia biblioteczna nr 48 (ul. Rydla 93). Bibliotekarze inspirują podróżami - prezentacja multimedialna, godz. 17.00. Wieczór przy herbacie i kawie, dotyczący podróży, które stały się udziałem bibliotekarzy. Podczas prezentacji będą wyświetlane zdjęcia, które przybliżą uczestnikom miejsca, o których opowiada bibliotekarz. Ponadto przywołana zostanie historia, obyczajowość, kulinaria. Opowieści odtworzą klimat i atmosferę Petersburga, Tajlandii, Izraela i Londynu. Dodatkowo spotkanie urozmaici wystawa książek dotycząca podróżoznawstwa (reportaże, przewodniki, relacje z podróży). Do udziału w spotkaniu zostaną zachęceni mieszkańcy dzielnicy, którzy otrzymają zaproszenia, wręczane przez bibliotekarki podczas akcji ulicznej poza biblioteką.
9-12 maja 2016. Filia biblioteczna nr 48 (ul. Rydla 93). Zapraszamy naszych czytelników – w godzinach otwarcia biblioteki – do wielkiej gry rodzinnej: Questing literacki! Zabawa polega na odnalezieniu konkretnej książki, dzięki wskazówkom otrzymanym od bibliotekarzy. Do wygrania nagrody książkowe. Prosimy o zaznajomienie się z regulaminem gry na stronie filii.
9-14 maja 2016. Filia biblioteczna nr 5 (ul. Mieszka I 105) i Filia biblioteczna nr 38 (26 Kwietnia 1). BOOKCROSSING. Darmowa wymiana książek między czytelnikami. Akcja ma na celu aktywację czytelników do rozmów o książce, może być przyczynkiem do spędzenia dłuższego niż zwykle czasu w bibliotece - spotkań czytelników, luźnej wymiany zdań na temat literatury.

Wystawa
Filia biblioteczna nr 11 (ul. Pogodna 49). Wystawa prac Ewy Łobodziec. Ewa Łobodziec już jako dziecko lubiła rysować i malować. Chciała skończyć studia związane ze sztuką, projektowaniem, konserwacją, ale została inżynierem (Politechnika Szczecińska), potem nauczycielką matematyki i specjalistką obsługi sklepu internetowego. Próbowała sama rysować i malować, później uczęszczała na zajęcia plastyczne do Pałacu Młodzieży. Tam poznała pierwsze techniki malarskie oraz różnorodne techniki manualne. Obecnie doskonali malowanie różnymi technikami. Wciąż szuka ulubionej techniki malarskiej i swojego stylu. Ukończyła podyplomowo edukację plastyczną na Uniwersytecie Szczecińskim, aby móc pracować z dziećmi. Sprawia jej to wielką przyjemność. Swój wolny czas dzieli na aktywność fizyczną i artystyczną. Jest florystką i witrażystką, fotografuje, zajmuje się też filcowaniem, decupagem i batikiem.
 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
05.05.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie