przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

r@bbIT 2015 – największe wydarzenie branży IT- Relacja

15 kwietnia 2015 roku na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbyła się druga edycja konferencji r@bbIT. Nazwa jest akronimem idei tego wydarzenia: Relacje Akademicko-Biznesowe w Branży IT.

To unikalna formuła łącząca w sobie konferencję branżową, pokazy technologiczne, targi pracy branży IT, dni otwarte WI ZUT, finał ogólnopolskiego konkursu informatycznego dla młodzieży ponadgimnazjalnej, warsztaty dla studentów prowadzone przez agencję HR, debaty dotyczące współpracy pomiędzy różnymi podmiotami związanymi z IT w Szczecinie, prezentacje i spotkania przedstawicieli konsorcjum SmartCity - wszystko w jednym miejscu – na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

Konferencja r@bbit miała wiele wątków, które połączyło jedno hasło – współpraca. Podczas konferencji odbył się networking akademicko-biznesowy z udziałem ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Szczecin, Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Technoparku. Ważnym elementem wydarzenia była debata, podczas której uczestnicy rozmawiali o kształceniu w zakresie kompetencji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Współorganizatorem debaty był Wydział Obsługi Inwestorów i Biznesu Urzędu Miasta Szczecin.

 r@bbIT zgromadził wielu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Chojny, Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego i Szczecina, którzy zwiedzali laboratoria i w rozmowach z przedstawicielami firm dowiadywali się jakie umiejętności i kompetencje są poszukiwane na rynku pracy branży IT. Targi pracy wykorzystali przede wszystkim studenci Wydziału Informatyki i innych pokrewnych kierunków, którzy odbyli prawie 2000 poważnych rozmów aplikacyjnych, z których wiele zakończyło się propozycją podjęcia praktyki lub nawet pracy.

Podczas otwarcia konferencji, w obecności przedstawicieli lokalnych władz samorządowych i zaproszonych gości, wręczono nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego PING, który już po raz trzeci zorganizował Wydział Informatyki ZUT. Konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych gromadzi pasjonatów programowania, którzy przez sześć miesięcy zmagają się z zadaniami, by w końcu w finale walczyć o indeks Wydziału Informatyki ZUT. W tym roku siedmiu uczniów otrzymało przepustki na studia na jednym z dwóch kierunków prowadzonych przez WI ZUT: informatykę lub inżynierię cyfryzacji. Poza nagrodami rzeczowymi po raz pierwszy pojawiły się nagrody w postaci praktyk w szczecińskich firmach informatycznych. Na inwestycję w przyszłych pracowników zdecydowały się firmy REC Global i PROFIDATA. Nagrodę specjalną wręczyła firma Tieto, która była autorem jednego z zadań finałowych.

Według szacunków organizatorów r@bbit zgromadził ok. 3000 gości i 24 wystawców. W sumie w wydarzeniu udział wzięło 35 firm i organizacji z otoczenia branży IT. Był IBM z platformą BlueMix, Microsoft, Cisco, QuadGraphic, ORAD, home.pl, ASSECO Poland, Mobica i wielu innych. Giga_Partnerem wydarzenia była firma Tieto, która zaproponowała uczestnikom szereg prezentacji od rekrutacyjnych po technologiczne. Najdłuższe kolejki ustawiały się do sali w której firma Autocomp Management udostępniła symulator broni strzelniczej „Śnieżnik”.

Już dzisiaj r@bbIT zaprasza wszystkich znajomych i przyjaciół na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

Więcej na www.rabbit.zut.edu.pl
 

Autor:  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny 
17.04.2015