przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Tydzień Czytania Dzieciom

Piętnasty Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w tym roku odbywa się pod hasłem „Czytanie uskrzydla”. W dniach 1-7 czerwca 2016 zapraszamy dzieci, zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualne maluchy, chcące posłuchać ciekawej lektury. W wydarzeniu, w wybranych filiach bibliotecznych, wezmą udział wolontariusze i mentorzy Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora, którzy będą czytać dla maluchów, dzieci i starszaków najpiękniejsze baśnie i opowieści z książek, które można wypożyczyć w naszej Bibliotece.

Filia biblioteczna nr 4
„Z bajki prawda się wyłania...” Z okazji Tygodnia Czytania Dzieciom filia biblioteczna nr 4 zaprasza 2016 dzieci wraz z rodzicami na dwa spotkania z twórczością Jeana de La Fontaine'a, 2 (czwartek) i 3 (piątek) czerwca, o godz.17.00. Uczestników zabawy literackiej zapewniamy, że wspólnie spędzony czas wypełni nam nie tylko lektura wybornych bajek i ciekawa rozmowa, zaprosimy Was także do aktywności plastycznej, bowiem do każdej omówionej bajki wykonamy ilustrację. Będziemy więc czytać, rozmawiać i tworzyć. Ponadto będzie nam towarzyszyć wystawa ilustracji wykonanych do bajek La Fontaine'a, a opublikowanych przez wydawnictwo Widnokrąg. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisać się można bezpośrednio w filii (ul. Barnima 25) w godzinach jej otwarcia, telefonicznie: 91 42 33 374 lub drogą mailową: f4@mbp.szczecin.pl.

Filia biblioteczna nr 28
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w filii bibliotecznej nr 28, dnia 2 czerwca 2016, o godz. 17.00 odbędzie się spotkania pod hasłem „W krainie smoków”. Dzięki książkom Joanny Olech „Pompon w rodzinie Fisiów” i Stanisława Pagaczewskiego „Porwanie Baltazara Gąbki” młodzi uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się z tymi legendarnymi stworzeniami w dwóch literackich odsłonach. Głośne czytanie w bibliotece ma na celu propagowanie idei wspólnego czytania, zainteresowania książką oraz zapoznanie z literaturą dziecięcą. Każde spotkanie z lekturą ukazuje, że dzieci chętnie słuchają czytanych dzieł literackich. Książki stanowią ważny element procesu wychowania, a korzyści płynące z głośnego czytania, są wielorakie. Zapraszamy na zajęcia. Dla grup zorganizowanych możliwe jest ustalenie innej godziny spotkania. Zapisy grup zorganizowanych pod numerem telefonu 91 46 46 894 lub drogą mailową filia28@mbp.szczecin.pl.

Filia biblioteczna nr 36
W dniu 6 czerwca 2016 o godz.12.00 czytelniczka naszej biblioteki, pedagog, pani Magdalena Sperczyńska, przeprowadzi zajęcia popularyzujące czytelnictwo połączone z zabawą ruchową.
W dniu 7 czerwca 2016 o godz. 12.00 w bibliotece odbędzie się przedstawienie „Czerwony Kapturek”, przygotowane przez uczniów z warsztatów teatralnych działających w pobliskim Gimnazjum 34. Będzie to teatrzyk pacynkowy.
W dniach 8, 9, 10 czerwca 2016 o godz. 12.00 książeczki dla dzieci czytać będą recytatorzy z warsztatów teatralnych z Gimnazjum 34. Czytane będą książeczki o Muminkach, książki z serii „Mądra Mysz” oraz pozycje zaproponowane przez gimnazjalistów.
Gośćmi biblioteki będą dzieci z Filii Przedszkola nr 50, z Przedszkola nr 50 oraz z Przedszkola przy SP TAK. Zapraszamy także wszystkich chętnych najmłodszych czytelników.

Filia biblioteczna nr 54, ProMedia
„Kwadrans z książką”. Codziennie od 1 do 3 czerwca, w trakcie Tygodnia Czytania Dzieciom, o godzinie 12.00 i 18.00, każdy młody czytelnik może podejść do bibliotekarza, wylosować książkę, którą przez około 15 minut będzie czytał bibliotekarz. W tym celu zostanie wyodrębnione specjalne miejsce, w którym funkcjonowała będzie strefa poświęcona głośnemu czytaniu. Będą w niej wyeksponowane książki szczególnie polecane najmłodszym czytelnikom, a całość będzie przyozdobiona balonami z logo MBP oraz plakatami promującymi akcję.

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 2 czerwca, o godz. 17.00 Wiesława Buczulińska i Bogusław Krasnodębski (oboje z grupy teatralno-wokalnej ESPERO, przy Polskim Związku Niewidomych, Okręg Zachodniopomorski w Szczecinie) – przeczytają brajlem fragmenty książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Po spotkaniu z klasyką literatury dziecięcej nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, ilustrującego hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek – "Biblioteka inspiruje". Zwycięskie prace zostaną umieszczone w galerii na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Spotkania z maluchami i przedszkolakami odbędą się w następujących filiach bibliotecznych, numery: 2, 10, 11, 14, 22, 39 i filiach dla dzieci – nr 3 i nr 9. Zapraszamy wszystkich młodych czytelników oraz ich opiekunów do udziału w naszych spotkaniach. Wstęp wolny, a książki niezwykle interesujące. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
30.05.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie