Aktualności Publikacje RSS Newsletter Kształcenie zawodowe Nauki ścisłe Przestrzeń obywatelska Edukacja ekologiczna Myszka Ogonisia Rozwijaj pasje Konkursy szkolne Szkolenia Konferencje Pogaduchy Filmy edukacyjne Hotspoty

Aktualności

Tydzień Czytania Dzieciom

Piętnasty Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w tym roku odbywa się pod hasłem „Czytanie uskrzydla”. W dniach 1-7 czerwca 2016 zapraszamy dzieci, zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualne maluchy, chcące posłuchać ciekawej lektury. W wydarzeniu, w wybranych filiach bibliotecznych, wezmą udział wolontariusze i mentorzy Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora, którzy będą czytać dla maluchów, dzieci i starszaków najpiękniejsze baśnie i opowieści z książek, które można wypożyczyć w naszej Bibliotece.

Filia biblioteczna nr 4
„Z bajki prawda się wyłania...” Z okazji Tygodnia Czytania Dzieciom filia biblioteczna nr 4 zaprasza 2016 dzieci wraz z rodzicami na dwa spotkania z twórczością Jeana de La Fontaine'a, 2 (czwartek) i 3 (piątek) czerwca, o godz.17.00. Uczestników zabawy literackiej zapewniamy, że wspólnie spędzony czas wypełni nam nie tylko lektura wybornych bajek i ciekawa rozmowa, zaprosimy Was także do aktywności plastycznej, bowiem do każdej omówionej bajki wykonamy ilustrację. Będziemy więc czytać, rozmawiać i tworzyć. Ponadto będzie nam towarzyszyć wystawa ilustracji wykonanych do bajek La Fontaine'a, a opublikowanych przez wydawnictwo Widnokrąg. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisać się można bezpośrednio w filii (ul. Barnima 25) w godzinach jej otwarcia, telefonicznie: 91 42 33 374 lub drogą mailową: f4@mbp.szczecin.pl.

Filia biblioteczna nr 28
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w filii bibliotecznej nr 28, dnia 2 czerwca 2016, o godz. 17.00 odbędzie się spotkania pod hasłem „W krainie smoków”. Dzięki książkom Joanny Olech „Pompon w rodzinie Fisiów” i Stanisława Pagaczewskiego „Porwanie Baltazara Gąbki” młodzi uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się z tymi legendarnymi stworzeniami w dwóch literackich odsłonach. Głośne czytanie w bibliotece ma na celu propagowanie idei wspólnego czytania, zainteresowania książką oraz zapoznanie z literaturą dziecięcą. Każde spotkanie z lekturą ukazuje, że dzieci chętnie słuchają czytanych dzieł literackich. Książki stanowią ważny element procesu wychowania, a korzyści płynące z głośnego czytania, są wielorakie. Zapraszamy na zajęcia. Dla grup zorganizowanych możliwe jest ustalenie innej godziny spotkania. Zapisy grup zorganizowanych pod numerem telefonu 91 46 46 894 lub drogą mailową filia28@mbp.szczecin.pl.

Filia biblioteczna nr 36
W dniu 6 czerwca 2016 o godz.12.00 czytelniczka naszej biblioteki, pedagog, pani Magdalena Sperczyńska, przeprowadzi zajęcia popularyzujące czytelnictwo połączone z zabawą ruchową.
W dniu 7 czerwca 2016 o godz. 12.00 w bibliotece odbędzie się przedstawienie „Czerwony Kapturek”, przygotowane przez uczniów z warsztatów teatralnych działających w pobliskim Gimnazjum 34. Będzie to teatrzyk pacynkowy.
W dniach 8, 9, 10 czerwca 2016 o godz. 12.00 książeczki dla dzieci czytać będą recytatorzy z warsztatów teatralnych z Gimnazjum 34. Czytane będą książeczki o Muminkach, książki z serii „Mądra Mysz” oraz pozycje zaproponowane przez gimnazjalistów.
Gośćmi biblioteki będą dzieci z Filii Przedszkola nr 50, z Przedszkola nr 50 oraz z Przedszkola przy SP TAK. Zapraszamy także wszystkich chętnych najmłodszych czytelników.

Filia biblioteczna nr 54, ProMedia
„Kwadrans z książką”. Codziennie od 1 do 3 czerwca, w trakcie Tygodnia Czytania Dzieciom, o godzinie 12.00 i 18.00, każdy młody czytelnik może podejść do bibliotekarza, wylosować książkę, którą przez około 15 minut będzie czytał bibliotekarz. W tym celu zostanie wyodrębnione specjalne miejsce, w którym funkcjonowała będzie strefa poświęcona głośnemu czytaniu. Będą w niej wyeksponowane książki szczególnie polecane najmłodszym czytelnikom, a całość będzie przyozdobiona balonami z logo MBP oraz plakatami promującymi akcję.

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 2 czerwca, o godz. 17.00 Wiesława Buczulińska i Bogusław Krasnodębski (oboje z grupy teatralno-wokalnej ESPERO, przy Polskim Związku Niewidomych, Okręg Zachodniopomorski w Szczecinie) – przeczytają brajlem fragmenty książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Po spotkaniu z klasyką literatury dziecięcej nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, ilustrującego hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek – "Biblioteka inspiruje". Zwycięskie prace zostaną umieszczone w galerii na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Spotkania z maluchami i przedszkolakami odbędą się w następujących filiach bibliotecznych, numery: 2, 10, 11, 14, 22, 39 i filiach dla dzieci – nr 3 i nr 9. Zapraszamy wszystkich młodych czytelników oraz ich opiekunów do udziału w naszych spotkaniach. Wstęp wolny, a książki niezwykle interesujące. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
30.05.2016