przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Młodzi obywatele do akcji!

Rozpoczęła się rekrutacja do kolejnej edycji bezpłatnego ogólnopolskiego programu Młody Obywatel, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) i Fundację BGK. O jego uczestnikach i uczestniczkach można powiedzieć dużo: to ludzie, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności i zmieniać swoje najbliższe otoczenie. W ubiegłym semestrze reprezentowane były placówki z województwa zachodniopomorskiego, a przykłady działań młodzieży niech zainspirują kolejnych do zgłaszania się. Można to zrobić przez formularz dostępny na stronie www.mlodyobywatel.ceo.org.pl/rekrutacja

Obywatelskość we krwi

- Promujemy aktywne postawy, zachęcamy do działania, pokazujemy, że dzięki współpracy można wiele osiągnąć oraz wiele się nauczyć – mówi Joanna Gus, koordynatorka Młodego Obywatela. Program cieszy się ogromną popularnością. W dotychczasowych edycjach, od 2010 roku, uczestniczyło w nim ponad 1250 szkół, niemal 1700 nauczycieli i około 14 000 uczniów.

Młody Obywatel to przede wszystkim imponujące efekty działań tych, którzy obywatelskość mają we krwi i chętnie angażują się na rzecz najbliższego otoczenia. – Chcemy, by młodzi ludzie otworzyli oczy na lokalne potrzeby i sami podejmowali wyzwania. Tylko tak mogą uwierzyć, że mają wpływ na otaczającą rzeczywistość i jednocześnie zdobyć ważne dla pracodawców umiejętności – dodaje Mateusz Wojcieszak, koordynator Młodego Obywatela.

Młody Obywatel w Zachodniopomorskiem

W ubiegłym semestrze w programie wzięło udział 197 szkół, z czego 6 z województwa zachodniopomorskiego. Młodzież chętnie wychodziła poza mury szkoły, by poznać swoje najbliższe otoczenie. Przykładowo grupa z Technikum Zawodowego nr 4 w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie podjęła się tematu „Reportaż po sąsiedzku”. Młodych w szczególności zainteresowało codzienne funkcjonowanie w areszcie śledczym, z którym ich szkoła sąsiaduje. Życie za kratami poznawali poprzez rozmowy z pracownikami, osadzonymi oraz uczniami, którzy codziennie mijają groźny budynek. Tekst na pewno uatrakcyjnił fotoreportaż. Młodzież podeszła do tematu bardzo profesjonalnie i zanim zabrała się za pisanie, zorganizowała warsztaty dziennikarskie. – Uczniowie zadbali również o promocję swojego projektu. Przygotowali wystawę, na którą zaprosili pracowników zakładu, pisali do mediów lokalnych i relacjonowali na szkolnym Facebooku. Rzekłabym, że prezentowali iście biznesowe podejście i wykazali się dużym zrozumieniem funkcjonowania w dzisiejszym świecie przesyconym informacjami – mówi Elżbieta Krawczyk, opiekunka grupy.

W nowej edycji Młody Obywatel rozmawia

Bez względu na wiodący temat Młodzi Obywatele doskonale łączą zabawę z nauką i zdobywaniem cennego doświadczenia. W tym semestrze na chętnych czekają kolejne zadania – rozmowy z sąsiadami i sąsiadkami, planowanie przyszłości i poznawanie urzędów od podszewki, czyli tematyka dotyczy szeroko pojętej aktywności obywatelskiej. Rekrutacja trwa do 5 marca 2017 r. Liczba miejsc w programie jest ograniczona.

Zgłaszać się mogą poprzez wypełnienie formularza rekrutacyjnego dostępnego na stronie www.mlodyobywatel.ceo.org.pl/rekrutacja  opiekunowie i opiekunki grup ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz innych instytucji edukacyjnych (również nieformalnych). Program Młody Obywatel został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Pełnomocnika rządu do Spraw Równego Traktowania.

W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą

Ilona Knapik
Specjalistka ds. komunikacji
tel. 692 469 405
e-mail: ilona.knapik@ceo.org.pl

Joanna Gus
Koordynatorka Młodego Obywatela
tel. (22) 825 05 50 wew. 115
e-mail: joanna.gus@ceo.org.pl


 

Autor:  Centrum Edukacji Obywatelskiej 
15.02.2017
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie