przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Relacja z otwarcia wystawy "Cyfrozaury"

Pierwszy notebook, który poleciał w kosmos czy jeden z pierwszych przenośnych komputerów AT z zegarem 10 Mhz, a także archaiczne dyski, karty sieciowe i modemy pozwalające prześledzić historię miniaturyzacji komputerów – takie m.in. cyfrowe antyki prezentuje wystawa „Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki”.

Ekspozycję poświęconą historii rozwoju komputerów osobistych przygotował Technopark Pomerania we współpracy z Muzeum Techniki i Komunikacji. Prezentuje ona cyfrowe eksponaty, których czasy świetności przypadają na złotą erę pecetów. Znalazły się wśród nich m.in. komputery ze znakowym systemem operacyjnym DOS, pecety produkowane 40 lat temu w Szczecinie, kolekcje dysków, modemów i innych elementów komputerów z lat 80. i 90. XX wieku, a także oprogramowania, które w tamtym czasie dominowały na światowym rynku.

Jednym z ciekawszych cyfrowych zabytków jest ojciec laptopa i dziadek smartfona, czyli jeden z pierwszych przenośnych komputerów PC z procesorem taktowanym zegarem 10 MHz.

Zamontowano w nim dwie stacje dysków 720 KB, co pozwalało na uruchomienie systemu operacyjnego i prostego edytora tekstu. Jednostkę centralną komputera oraz klawiaturę pakowało się do torby, a monitor trzeba było wziąć pod pachę. Choć był on niewielki jak na ówczesne rozmiary komputerów, to konieczność noszenia monitora pod pachą sprawiła, że jego mobilność była raczej ograniczona

– mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

Na wystawie zobaczyć można także ThinkPada 750CS firmy IBM – pierwszy model notebooka, którego Amerykanie zabrali w kosmos.

W latach 90. była to sztandarowa linia notebooków, wówczas właściwie laptopów, które przez wiele lat były topowymi komputerami dla biznesmenów. Wadą modeli linii CS było to, że po 10-12 latach matryce ulegały zniszczeniu i nie były w stanie wyświetlać obrazu. Dlatego podłączyliśmy do tego komputera zewnętrzny monitor, który również jest ciekawym eksponatem. Jest to 17-calowy monitor Flatron firmy LG, jeden z najpopularniejszych modeli w latach 90., który wówczas był obiektem marzeń

– wyjaśnia Andrzej Feterowski.

Odwiedzający wystawę mogą również zapoznać się ze znakowym systemem operacyjnym DOS, uruchomić wczesne wersje edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych, a także spróbować swoich sił w kultowej grze „Prince od Persia" oraz trójwymiarowym tetrisie „Blockout".

Dla pokolenia, które pamięta początki informatyzacji i popularyzacji komputerów osobistych, będzie to z pewnością sentymentalna podróż do przeszłości. Z kolei dla młodzieży ta wystawa ma wartość edukacyjną. To ciekawa lekcja historii rozwoju technologii cyfrowej

– dodaje Andrzej Feterowski.

Ekspozycja potrwa do 21 czerwca, następnie zostanie przeniesiona do Muzeum Techniki i Komunikacji. Obecnie można ją oglądać w holu budynku F3 Technoparku Pomerania od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-16.00.

Autor:  Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny 
22.02.2019