przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Zwycięzcy regionalnego konkursu Explory

Młodzi ze Szczecina w finale prestiżowego konkursu

Katarzyna Filipowicz oraz Patrik Domenico Fassero Gamba zwycięzcami regionalnego etapu Konkursu Explory -najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. W październiku utalentowani uczniowie wezmą udział w wielkim Finale podczas Gdynia Explory Week.

Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Kluczowym elementem Programu jest konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców dziewięciu zwycięskich projektów znaleźli się Szczecinianie – Katarzyna Filipowicz z XIII Liceum Ogólnokształcącego oraz Patrik Domenico Fassero Gamba z Liceum Ogólnokształcące w Szczecińskiej Szkole Florystycznej

Już po raz 11 zapraszamy młode talenty do świata Explory- chcemy, by zdolni młodzi ludzie mieli dobre ujście dla swojej kreatywności. Program, który proponujemy pozwala uczniom nie tylko wykrzesać najlepsze pomysły, ale także zderzyć je z ekspertami, którzy wskazują odpowiednie drogi rozwoju. - mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory - Cieszy fakt, że wciąż rośnie zasięg Programu. Spotykamy się online z coraz większą liczbą zainteresowanych, a w ramach Szkolnych i Regionalnych Festiwali odwiedzamy lokalne społeczności. To owocuje znalezieniem kolejnych wyjątkowych talentów. Tym razem znaleźliśmy je także w Szczecinie.

Katarzyna Filipowicz, podopieczna Iwony Szafińskiej przygotowała innowacyjny projekt biologiczny, w którym badała algi morskie. Dzięki eksperymentom, młoda naukowczyni odkryła, że algi mają pozytywny wpływ na zasolenie gleb. Szczegółowe ustalenia Katarzyny pokazują, że materiał badawczy -tj. wyciąg z listownicy może stanowić ważny dodatek do nawozów lub preparatów używanych w rolnictwie – dzięki temu rozwiązaniu rolnicy mogą wpływać na zbytnie zasolenie upraw. Kolejnym docenionym projektem ze Szczecina jest dzieło Patrika Domenica Fassero Gamby, prowadzonego przez Aleksandrę Borzyszkowską- Ledwig oraz Katarzynę Wilpiszewską. Patrik przeprowadził badania nad zużytymi fusami kawy, które mogą posłużyć jako tworzywo do jednorazowych doniczek – same w sobie byłyby wtedy dobrym nawozem oraz ulegałyby biodegradacji.

Projekty szczecinian spotkały się z entuzjazmem jurorów- specjalistów m.in. z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. –Explory i województwo warmińsko-mazurskie mają wiele wspólnego. Cenimy innowacyjność i kreatywność oraz stawiamy na młodzież. To wielka radość móc gościć u siebie niezwykłe talenty, które już wkrótce zmienią oblicze nauki w Polsce. Zadaniem samorządów jest stwarzać przestrzeń i coraz więcej okazji do inspirowania i wspierania rozwoju młodych. Z dumą realizujemy tę misję. – mówi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, gospodarz wydarzenia.

Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Grupę LOTOS oraz akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne.

O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Być może do tego grona wkrótce dołączą Aleksandra i Patrik.
 

Autor:  Fundacja Zaawansowanych Technologii E(x)plory 
06.05.2022
Zostaw 1,5% podatku
w Szczecinie