przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

W najbliższym tygodniu zapraszamy na trzy wydarzenia w MBP

Beręsewicz w ProMedia

Zapraszamy najmłodszych Czytelników na spotkanie z Pawłem Beręsewiczem, które odbędzie się 20 września 2016 (wtorek), o godz. 17.00, w siedzibie ProMedia (al. Wojska Polskiego 2).

Paweł Beręsewicz jest autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pewien czas uczył angielskiego w warszawskim liceum im. Reytana. Od 2004 roku współpracuje z krakowskim wydawnictwem „Skrzat”. Nakładem tego wydawnictwa ukazała się między innymi seria książek o rodzinie Ciumków oraz powieść „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Od 2007 roku wydaje również w łódzkim wydawnictwie „Literatura”. Owocem tej współpracy są między innymi „Tajemnica człowieka z blizną”, „Kiedy chodziłem z Julką Maj” oraz „Wszystkie lajki Marczuka”.

Spod jego pióra wyszły też przekłady, wśród nich klasyczne już pozycje literatury: „Ania z Zielonego Wzgórza”, Lucy Maud Montgomery, „Przygody Tomka Sawyera”, Marka Twaina, „Księga smoków”, Edith Nesbit czy „Tajemniczy ogród”, Frances Hodgson Burnett.

Nawiasem mówiąc jest również autorem bądź współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich m.in. „Wielkiego słownika PWN-Oxford”.

Jego książki były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich. Również czytelnicy, bez względu na wiek, nadzwyczaj cenią sobie twórczą działalność naszego gościa. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że uwielbiają jego książki za trafność spostrzeżeń i celny dowcip.

Podczas spotkania z autorem nie zabraknie zabaw słownych, gawęd, niespodzianek i konkursów!

Spotkanie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Literatura jest w nas” i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny!

Zdjęcie autora: Janusz Gajger

Paweł Beręsewicz
20 września 2016 (wtorek)
godz. 17.00
w siedzibie ProMedia
al. Wojska Polskiego 2

 

Co Sokrates na to? Etyka i jej główne problemy

Zapraszamy na spotkanie z dr Martą Trybowską, które odbędzie się w ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) 21 września 2016 (środa), o godz. 18.00. Temat spotkania wrześniowego: Etyka i jej główne problemy.

Na spotkaniu dr Marta Trybowska wprowadzi zebranych w zagadnienia etyki, przedstawi główne problemy etyczne oraz główne problemy z etyką. Warto będzie włączyć się do dyskusji, by dać pod rozwagę takie choćby dylematy, jak: czy jedna etyka ponad wszystkimi? – jaki jest związek etyki i moralności? - czy idąc przez życie podejmujemy decyzje, które można zakwalifikować do jednego systemu etycznego? - czy na gruncie filozofii można odpowiedzieć na pytanie: jak zaakceptować zachowania własne i innych ludzi, które nie są zgodne z naszym wewnętrznym przekonaniem? - etyka a sprawiedliwość... zachowania etycznie poprawne a niesprawiedliwość. Zachęcamy wszystkich uczestników do aktywnego udziału.

Marta Trybowska to wieloletni pracownik wyższych uczelni, doktor filozofii, skończyła licencjat z romanistyki i podyplomowe studia religioznawcze; jest malarką amatorką i miłośniczką sportów zimowych.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Ścieżkami Pomorza.

Marta Trybowska
21 września 2016 (środa)
godz. 18.00
w siedzibie ProMedia
al. Wojska Polskiego 2

 

Chińczycy grają w go

Paweł Behrendt i jego ostatnia książka „Chińczycy grają w go. Napięcie w Azji rośnie” – spotkanie w ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) 22 września 2016 (czwartek) o godz. 18.00.

Autor jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim, publicystą, tłumaczem. Od 2009 r. związany z Centrum Studiów Polska-Azja, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa oraz konfliktami i zbrojeniami.

Tytuł książki nawiązuje do słynnej chińskiej gry go, porównywalnej do naszych szachów. Celem w tej grze jest zajęcie jak największej ilości pól i uzyskanie przewagi strategicznej, która powoduje, przechodząc do rzeczywistości, że przeciwnik sam uzna się za pokonanego i przyłączy się do nas. Paweł Behrendt pokazuje w jaki sposób Chińczycy, opierając swoją mocarstwową strategię m.in. na grze w go. Autor umiejętnie pokazuje skomplikowane reguły stosunków pomiędzy partnerami tej gry, którzy często zapominają o jej zasadach, starając się upokorzyć przeciwnika, co jest diametralne sprzeczne z zasadami w grze i w ogóle z kulturą polityczną Azji Wschodniej.

Książka Pawła Behrendta zawiera najbardziej aktualne informacje o politycznej i militarnej stronie Azji Wschodniej. Pokazują nie tylko Azję Wschodnią taką jaką znamy z medialnych informacji, czyli przyszłą najważniejszą gospodarczą potęgę świata, ale region, który ma największą na świecie dynamikę zbrojeń militarnych. Autor bez ogródek podejmuje temat współczesnej gospodarki międzynarodowej, skomplikowanych relacji politycznych, konfliktów oraz wyścigu zbrojeń w Azji.

Rozmowę z Pawłem Behrendtem poprowadzi Mateusz Wagemann.

Spotkanie zorganizowane wspólnie z Centrum Studiów Polska-Azja.

Paweł Behrendt
22 września 2016 (czwartek)
godz. 18.00
w siedzibie ProMedia
al. Wojska Polskiego 2


Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
15.09.2016
Chińczycy grają w GO - okładka
Paweł Behrendt
Plakat Marta Trybowska
Zdjcie Paweł Beręsewicz Fot. Janusz Gajger

Lista załączników:

Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie