przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Kolejne spotkanie z komiksem

Czym jest poetyka komiksu? Spotkanie z Pawłem Gąsowskim

7 listopada 2016 (poniedziałek) o godz. 18.00 w ProMedia odbędzie się spotkanie z Pawłem Gąsowskim, autorem książki „Wprowadzenie do kognitywnej poetyki komiksu”. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau.

„Wprowadzenie do kognitywnej poetyki komiksu” jest pierwszą na polskim gruncie próbą omówienia sposobów profesjonalnego badania elementów kompozycyjnych komiksu z perspektywy kognitywistyki, czyli nauki, którą interesują procesy poznawcze, emocje i potencjał ludzkiego mózgu mierzącego się z ogromem docierających doń informacji.

Paweł Gąsowski (ur. 23 listopada 1987 roku w Stargardzie, lipiańczyk i szczecinianin) – literaturoznawca, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, badacz, kolekcjoner, a przede wszystkim pasjonat komiksów, którym poświęcił swoją pracę magisterską ("Komiks jako narzędzie budowania mitu postmodernistycznego", obronioną pod kierunkiem profesora Roberta Cieślaka), rozprawę doktorską ("Semiotyczna poetyka komiksu", obronioną pod kierunkiem profesor Danuty Dąbrowskiej) oraz kilkanaście publikacji naukowych i popularnonaukowych. Masowo konsumuje popkulturę, wchłania seriale, gry komputerowe, Internet i książki. W wolnych chwilach prowadzi teatr i wykonuje muzykę klasyczną.

Z pełnym przekonaniem podpisuje się pod słowami Douglasa Wolka: „To, w jaki sposób doświadczam i myślę o komiksie, ma bardzo wiele wspólnego z tym, że bardzo go lubię. Lubię zastanawiać się nad tym, skąd bierze się ta przyjemność i opisywać ją innym ludziom, by także mogli jej zaznać lub chociaż cieszyli się komiksami pełniej niż miałoby to miejsce w innym przypadku”.

Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych sztuką komiksu. Podczas spotkania będzie można kupić omawianą publikację, porozmawiać z jej autorem i zdobyć autograf.
Patronat nad spotkaniem objął Zachodniopomorski Portal Kulturalny elewatorkultury.org

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
07.11.2016
Okładka
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie