przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Twierdza pełna tajemnic

Jest takie miejsce: Fort Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Od 2010 roku jest siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Mamy swoje wspaniałe historie i niezwykłe miejsca, warto dowiedzieć się czegoś więcej o słynnym forcie Twierdzy Świnoujście. Jest to jedno z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie i na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Turyści trafiają pod opieką „podłego” i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka, a podczas marszu poznają historię budynku i...
O samej twierdzy usłyszymy podczas spotkania w ProMedia, dowiemy się również, gdzie znajduje się zaginiony szwedzki port z czasów potopu szwedzkiego oraz w jaki sposób, w wyniku korupcji szczecińskich kupców, zmuszono króla Prus do budowy Świnoujścia; usłyszymy o podziemnym mieście pod wydmami i o skarbach ukrytych przez Niemców w 1945 roku w wolińskich lasach...
O tym wszystkim i o wielu innych ciekawostkach chętni i ciekawi dowiedzą się podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Zapraszamy do ProMedia (ul. Wojska Polskiego 2) 19 sierpnia 2016 o godz. 18.00. O tajemnicach i historii Fortu Gerharda, jednej z największych atrakcji Świnoujścia, opowie Piotr Piwowarczyk.
Nasz gość jest obecnie dyrektorem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (nieformalnie: komendantem Fortu Gerharda), to z jego inicjatywy Fort nie popadł w całkowitą ruinę i odzyskał daną świetność. Dziś w plebiscycie National Geographic Traveler uznawany jest za jeden z siedmiu cudów Polski. Zapraszamy na prezentację i opowieści o tym niezwykłym miejscu, zanim wybierzemy się na zwiedzanie podziemnego miasta Świnoujścia, dowiedzmy się, czego można się po tym miejscu spodziewać.

Wstęp wolny!
 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
17.08.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie