przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wrzesień w Miejskiej Bibliotece Publicznej

We wrześniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie dzieje się bardzo dużo.

Oto wykaz i skrótowy opis czekających nas wydarzeń:

8 września, godz. 14.00
Narodowe Czytanie 2018 w zabytkowym tramwaju

MBP w Szczecinie zaprasza do uczestnictwa w Narodowym Czytaniu, które tym razem odbędzie się w tramwaju przemierzającym ulice miasta, na trasie: ul. Dworcowa (okolice poczty) - Brama Portowa - Plac Kościuszki - Bohaterów Warszawy - Plac Gałczyńskiego - Plac Szarych Szeregów - Plac Grunwaldzki - Plac Rodła - Plac Żołnierza Polskiego - Brama Portowa – Wyszyńskiego - Dworcowa.
W czytaniu wezmą udział szczecińskie osobistości ze świata kultury i czytelnicy.
W roku 2018 obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego lekturą podczas akcji czytania będzie książka o odradzającej się i odrodzonej Polsce, powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Pisarz dokonał w „Przedwiośniu” bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.
Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej imprezie i do przejażdżki zaczytanym w prozie Żeromskiego tramwajem.


Spotkania w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2)

7 września, godz. 18.00
Spotkania z umysłem. O źródłach bólu.

Zapraszamy na kolejne „Spotkanie z umysłem”. Gościem wieczoru będzie dr Alina Jurewicz, która wygłosi prelekcję o źródłach bólu, o tym jak działa mechanizm jego powstawania, do czego właściwie potrzebny jest ból oraz jak sobie z nim radzić.
Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Edukacji „Lider”.

11 września, godz. 18.00
Spotkanie z Izabelą Degórską

Zapraszamy na spotkanie z Izabelą Degórską i jej ostatnią książką – „Internat”.
Izabela Degórska jest szczecinianką, autorką powieści, scenariuszy, dramatów i bajek. Zadebiutowała w 2002 roku „Bajką o szczęściu”, obecnie jedną z najczęściej wystawianych w Polsce współczesnych sztuk teatralnych dla dzieci. W 2008 roku ukazała się jej pierwsza powieść pt. „Najwyższa pora na miłość”. Niedługo potem nawiązała współpracę jako scenarzystka (scenariusze teatralne, filmowe i telewizyjne). W latach 2009-2010 pisała dialogi do serialu KLAN (60 odcinków).
W jej dorobku są między innymi cykl powieści o wampirzycy Milenie („Pamięć krwi”, „Krew to nie wszystko”) powieść obyczajowa z elementem romansowym „Najwyższa pora na miłość” oraz książki dla dzieci („Bajka o szczęściu”, „Bajka o wróżce Brudasówce”).
Z zawodu jest dziennikarką, w latach 1998-2008 zrealizowała ponad pół tysiąca reportaży i felietonów telewizyjnych.
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau.

12 września, godz. 18.00
Kultura języka w społeczeństwie - wykład Ewy Kołodziejek

Wykład inaugurujący projekt „Centrum Kultury Dialogu” wygłosi prof. Ewa Kołodziejek. Prelekcja poświęcona będzie potrzebie zachowania kultury języka w społeczeństwie.
Ewa Kołodziejek jest profesorem nauk humanistycznych, językoznawcą, nauczycielem akademickim, kierownikiem Zakładu Etnolingwistyki i Kultury Języka w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Członkini prezydium Rady Języka Polskiego. Autorka wielu publikacji językoznawczych m.in. „Językowa corrida. Jak mówić i pisać poprawnie. Poradnik dla całej rodziny” i „Walczymy z bykami. Poradnik językowy PWN”. Istotnym obszarem jej aktywności zawodowej jest popularyzacja wiedzy i edukacja językowa Polaków.
Projekt „Centrum Kultury Dialogu” realizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Oddziału w Szczecinie.
Zadanie publiczne dofinansowane jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu Społecznik.

14 września, godz. 18.00
Przemysław Semczuk o zbrodniach w PRL-u

Zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Semczukiem.
Nasz gość to dziennikarz i publicysta, a przede wszystkim pisarz specjalizujący się w tematyce historii Polski okresu PRL. Jest autorem książek: „Zatajone katastrofy PRL”, „Czarna wołga: kryminalna historia PRL” (współpraca: Violetta Krasnowska-Sałustowicz), „Maluch. Biografia”, „Magiczne Dwudziestolecie”, „Wampir z Zagłębia”, „Kryptonim Frankenstein” oraz wydanej w 2018 roku książki „Tak będzie prościej”.
O książce „Tak będzie prościej”:
Jest to osnuta na faktach powieść, doskonale ukazująca społeczną rzeczywistość czasów przemiany ustrojowej, kiedy to milicja z dnia na dzień stała się policją, dawni funkcjonariusze służb bezpieczeństwa nadal mieli wiele do powiedzenia, a zwykli ludzie starali się znaleźć swoje miejsce w nowym systemie.
W 1993 roku zabójstwo przewodnika sudeckiego Tadeusza Stecia jest sensacją. Cała Jelenia Góra plotkuje o skarbach, które zgromadził, i o przyjaźni z zamordowanym byłym premierem Piotrem Jaroszewiczem.

17 września, godz. 17.00
„DoMowy. Rodzinne historie o słowach” - warsztaty

Zapraszamy na rodzinne warsztaty językowo-plastyczne dla dzieci w wieku 4-8 lat wraz z rodzicami.
W każdym domu i w każdej rodzinie powstaje swoisty język domowy, który tworzą dzieci. Składają się na niego głównie powiedzonka, dziecięce "przekręty" i neologizmy, którymi mali słowotwórcy opisują świat. Podczas warsztatów przyjrzymy się ich znaczeniom i zinterpretujemy je obrazem, tzn. dzieci będą rysować a dorośli opisywać historię powstania danego powiedzenia. Powstałe prace zostaną przesłane do organizatorów programu, a najlepsze z nich utworzą "Słownik DoMowy".
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: promocja@mbp.szczecin.pl
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Czas trwania: 90-120 minut
Zapraszamy!
Warsztaty odbędą się w ramach udziału Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie w ogólnopolskim programie dla bibliotek: „DoMowy. Rodzinne historie o słowach”.

19 września, godz. 17.00
Warsztaty „Powiedz to dobrym słowem”

Warsztaty adresowane są do osób zainteresowanych bardziej refleksyjnym używaniem języka w kontakcie z drugim człowiekiem, do rodziców, nauczycieli, przełożonych, podwładnych...
Spotkajmy się i porozmawiajmy o rozmawianiu. O budowaniu kontaktu, autentycznym wspieraniu i rozmawianiu pomimo różnic.
Dorota Trynks, właściciel i metodyk Akademii Nauki w Szczecinie, certyfikowany trener ze specjalnością szkoleń dla kadr systemu oświaty, trener efektywnego uczenia się, coach, wspiera szkoły w rozwoju, w odejściu od kultury nauczania na rzecz kultury uczenia się i rozwoju potencjału.
Udział w warsztatach bezpłatny, wymagana jest rejestracja mailowa: promocja@mbp.szczecin.pl. (zgłoszenia do 17.09).
Warsztaty są częścią projektu „Centrum Kultury Dialogu” organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Oddziału w Szczecinie. Zadanie publiczne dofinansowane jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu Społecznik.

21 września, godz. 18.00
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

Zapraszamy na spotkanie ze znakomitą pisarką i reporterką „Gazety Wyborczej”. Jej ostatnia książka, „Komeda. Osobiste życie jazzu”, to poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.
Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Mieszka w Sopocie. Napisała: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "1945. Wojna i pokój", "Beksińscy. Portret podwójny" i książkę o Komedzie.
Zapraszamy na spotkanie z autorką niezwykłych i mądrych książek o wybitnych osobowościach naszej kultury.
Spotkanie poprowadzi Anna Godzińska.

24. września, godz. 16.00
Spacer z Wieczorkiem [Miganie Kultury]

Zapraszamy na spacer po Szczecinie z Tomaszem Wieczorkiem, przewodnikiem turystycznym i szczecinerem. Jego gawędy osobom niedosłyszącym przybliży za pomocą języka migowego Anita Chodacka (biegły tłumacz języka migowego).
Spotykamy się przed Zamkiem Książąt Pomorskich, przy pomniku księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki przy ul. Korsarzy.
Przebieg trasy: pomnik księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki– spacer przez dziedzińce Zamku – ul. Kuśnierska – Kamienica Loitzów – Ratusz Staromiejski – Bazylika Archikatedralna (z zewnątrz) – Pl. Orła Białego – Pałac pod Globusem – Pałac Velthusena – Brama Portowa – Plac Zwycięstwa – Pomnik Kornela Ujejskiego – ProMedia.
Zakończenie wycieczki w filii bibliotecznej nr 54, czyli w ProMediach. Zwiedzanie zajmie nam około 2,5 godziny.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu Miganie Kultury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

26 września, godz. 18.00
Sylwia Trojanowska i jej „Sekrety i kłamstwa”

Zapraszamy na spotkanie z Sylwią Trojanowską i jej najnowszą książką, powieścią „Sekrety i kłamstwa”. Książka jest „jeszcze ciepła”, miała swoją premierę 22 sierpnia 2018 i z cała pewnością już ma swoich czytelników.
Spotkanie poprowadzi Anna Rutkowska.
Magdalena po latach wraca do rodzinnego domu, żeby pogodzić się z najważniejszą osobą jej dzieciństwa – charyzmatycznym i apodyktycznym dziadkiem. Ludwikowi zależy na tym, by ukochana wnuczka z nim zamieszkała, lecz ona stawia warunek – chce w końcu poznać jego skrzętnie skrywaną przeszłość. W opowieściach Ludwika losy rodziny splotą się z burzliwą historią Szczecina z czasów drugiej wojny światowej. Jaką tajemnicę chronił przed światem? Magdalena, wędrując po śladach z przeszłości, odwiedza miejsca znane z młodości i na nowo buduje relacje z dawnymi sąsiadami. Czy w rodzinnym mieście czeka na nią również miłość?

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Zapraszamy! 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
04.09.2018