przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

SP 74 przeciera szlaki w Erasmusie Plus

„ Dla chcącego nie ma nic trudnego”
Erazm z Rotterdamu


Zdanie „Dla chcącego…” słyszał każdy z nas i to nie jeden raz. Często też sami je cytujemy przy różnych okazjach. Mało kto natomiast wie, że jest ono już bardzo wiekowe. Ma kilka setek lat, a jego autorem jest żyjący na przełomie XV/XVI w. jeden z czołowych humanistów odrodzenia, holenderski filozof i pedagog - Erazm z Rotterdamu. Tym razem słynne zdanie okazuje się być tylko tłem dla swojego autora.

Wszystko zaczęło się 15 czerwca 1987, gdy Komisja Europejska uruchomiła program Erasmus, mający na celu finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim. Program nazwę swą otrzymał na cześć Erazma z Rotterdamu. Jego sukces spowodował, że kontynuowano go w kolejnych projektach UE i tak na lata 2014-2020 zaplanowano Erasmus Plus, z którego docelowo skorzysta 800 tys. nauczycieli i innych osób pracujących z młodzieżą. Celem projektu jest podniesienie jakości pracy dydaktycznej oraz pogłębienie współpracy międzynarodowej.

Ponad 600 szkół z całej Polski ubiegało się o fundusze w ramach programu Erasmus Plus, których zdobycie umożliwia wyjazdy i szkolenia kadry za granicą. W 2015 roku te granty otrzymało tylko 126 szkół, w tym Szkoła Podstawowa nr 74, jako jedna z trzech ze Szczecina. Przecieraliśmy szlaki i się udało.

Zainicjowała i od początku koordynowała projekt p. Jolanta Jaroszewska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. Aż 13 nauczycieli jest w nim zaangażowanych. Na 2-tygodniowe kursy językowe i specjalistyczne, podczas wakacji 2015r. i 2016r. wyjeżdżały nauczycielki do Londynu, Cambridge, Margate w Zjednoczonym Królestwie i do Lindau w Niemczech. Jeszcze w tym roku zaplanowany jest pobyt w Berlinie, a na początku 2017 dyrektor szkoły wraz z grupą nauczycieli pojedzie na wizytę studyjną do UK, do jednej ze szkół w Bournemouth.

Ci, którzy już byli, mieli możliwość poznania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania oraz zarządzania placówką oświatową. Te doświadczenie wzbogacają nauczycieli o nową wiedzę oraz powodują, że w SP 74 będzie jeszcze ciekawiej i nowocześniej.

Jak wygląda taki pobyt?

Zaczynając od początku:

Koordynator wyszukuje w bazie szkół językowych te, które są w projekcie Erasmus Plus i uruchamia procedury zw. z kursami, zakwaterowaniem i wyżywieniem. Jest kilka opcji do wyboru. Można zamieszkać u rodzin z wyżywieniem lub bez. Można zamieszkać w domach studenckich z wyżywieniem we własnym zakresie. Decyzja należy do uczestników.

W Lindau wybrałyśmy z koleżankami zakwaterowanie i wyżywienie u rodzin, co pozwoliło poznać życie codzienne, obyczaje i kulinaria mieszkańców rejonu Bawarii, bo Lindau jest właśnie w tym rejonie. Jest to malownicze miasteczko położone na wyspie nad jeziorem Bodeńskim, u podnóża Alp. Codziennie, poza weekendem od 8.00 do 15.00 odbywały się zajęcia językowe, dydaktyczne i teatralne. Popołudnia można było spędzać na zwiedzaniu indywidualnym lub zorganizowanym przez szkołę językową. Jednak najpierw należało odrobić .. tak, tak.. zadanie domowe.

W naszej grupie był „cały świat”. Poza Polakami był Amerykanin z Alaski, Kanadyjczyk, Chinka, Hinduska, Włosi, Portugalczycy, Francuzi, Szwajcarzy, Rosjanie i Węgrzy. W innych grupach były nauczycielki z Czech i Słowacji. Jednak to nie była szkoła tylko dla nauczycieli. Właściwie dla każdej grupy zawodowej i wiekowej.

Samo Lindau ma cudowne położenie na styku 3 krajów: Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W ramach czasu wolnego można było odbyć wycieczkę statkiem po jeziorze Bodeńskim, pojechać na wycieczkę autokarową do Monachium, zwiedzić najbliższy region Allgäu lub po prostu podziwiać urokliwe uliczki miasteczka. Można też było wybrać się do sąsiedniej Austrii – /8km/ i ze szczytu Pfänder podziwiać okolicę jeziora Bodeńskiego i Alp. 2 tygodnie pracy, nauki i zabawy. Przyjemne z pożytecznym.


Anna Leszczyńska

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 74 
28.09.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie