przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

I miejsce w Polsce dla Zofii Pietrasik

 

Zosia Pietrasik – uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej nr 35 im. Jana Pawła II w Szczecinie została laureatką I miejsca i zdobyła główną nagrodę w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na pracę pisemną w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych, który został zorganizowany przez Narodowy Bank Polski w Warszawie pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z tematem: W 1919 r. Sejm RP wprowadził ustawą polską jednostkę monetarną – złotego. Jaką wartość, po niemal 100 latach od ustanowienia, ma dla Ciebie polska waluta?

Ogłoszenie wyników Konkursu i uroczysta gala finałowa z wręczeniem nagród odbyła się w piątek 14 grudnia 2018 r. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w sali im. Władysława Grabskiego w Warszawie.

W imieniu władz banku zwyciężczyni pogratulował i wręczył nagrodę profesor Ryszard Kokoszczyński – członek zarządu NBP.

Warto wspomnieć, że oprócz nagród książkowych, Zosia otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 4 tysięcy złotych.

Opiekunem merytorycznym laureatki Konkursu była Aleksandra Droździk, nauczycielka języka polskiego.

Przypomnijmy, że Zosia jest laureatką wielu konkursów literackich o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. W zakresie prozy najczęściej sięga po bajkę, baśń, a szczególnie bliska jest jej przypowieść. W pracy „Złoty – Mój dowód osobisty” posłużyła się nietypowo dla siebie – legendą, od której wychodzi, by dojść do wniosku, że polska waluta to dla niej znak dumy i przynależności narodowej. Zloty niesie w sobie cały bagaż historii od legendarnych władców, którzy przyczynili się do powstania Polski po wybitnych twórców kultury czy nauki, którzy również kształtowali historię naszego państwa. Nie dziwi zatem pomysł sięgnięcia przez autorkę do gatunku, jakim jest legenda.

Zosi gratulujemy wygranej w tak prestiżowym konkursie i życzymy kolejnych sukcesów!

Autor:  Szkoła Podstawowa Nr 35 
03.01.2019