przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Dzień Świętego Marcina

„Ich gehe mit meiner Laterne...”, “Laterne, Laterne, Sonne, Mond und Sterne…” - takimi wersami piosenek rozpoczęli uczniowie klas 2B, 3 B oraz 4 B obchody związane z Dniem Świętego Marcina. Święto to jest obchodzone 11 listopada w Niemczech, Austrii, Francji, a także w Poznaniu. Natomiast na Węgrzech, skąd święty Marcin pochodził, święto przypada na dzień 8 i 9 listopada. My zaś świętowaliśmy w poniedziałek, 14 listopada. Najpierw odbył się pochód w Parku Żeromskiego, gdzie uczniowie wyposażeni w kolorowe latarenki, śpiewali znane już im dobrze piosenki w języku niemieckim. Później zaś została przeprowadzona specjalnie dla najmłodszych uczniów lekcja, podczas której mieli oni okazję przypomnieć sobie o tradycjach i obyczajach związanych z tym świętem, a także poznać słowa klucze w j. niemieckim, które są najbardziej związane z tym dniem, czyli m.in.: naschen, die Gans, der Mantel, der Bettler, der Soldat, der Umzug, der Bischoff, der Stall. Uczniowie obejrzeli też film w j. niemieckim przypominający historię Marcina z Tours, który
z legionisty stał się mnichem, biskupem, a później świętym.

Lekcji towarzyszyły gry i zabawy, quiz językowy oraz naturalnie jak przystało dla tego święta słodki poczęstunek. Wszystko to zostało przygotowane i poprowadzone przez studentki Koła Naukowego Germanistów, a nad sprawnym opracowaniem i wykonaniem prac czuwały dr Joanna Sumbor oraz dr Ewa Hendryk z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Przedsięwzięcie to zapoczątkowało także oficjalną współpracę pomiędzy Instytutem Filologii Germańskiej a nasza szkołą. Przypomnijmy, że dnia 25 października 2106 roku odbyła się uroczystość podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Szkołą Podstawowa nr 56 w Szczecinie a Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Uniwersytet objął patronatem naukowym klasy z językiem niemieckim. Celem współpracy zaś jest popularyzacja nauki języka niemieckiego wśród uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przeprowadzone zajęcia, kreatywne pomysły i bardzo miłą współpracę. Danke schön!
 

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 56 
24.11.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie