przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Maj w bibliotece

Spotkanie z Dianą Brzezińską [Szczecin Literacki]

Zapraszamy 5 maja o godz. 18.00 na spotkanie z okazji premiery najnowszej powieści Diany Brzezińskiej pt. “On”. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Lichtblau. Spotkanie odbędzie się online na Facebooku biblioteki: https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

Zatrzymać czas [wystawa]
Zapraszamy do oglądania wystawy fotografii Mariana Marcelego Dębskiego "Zatrzymać czas". Prace można oglądać od 7 maja w witrynach ProMediów (al. Wojska Polskiego 2).

Polak potrafi [wystawa]
W maju zapraszamy też do oglądania wystawy plakatów “Polak potrafi”, która została wyeksponowana w PLAKATece, czyli w części witryn ProMediów od strony ul. Krzywoustego. Znajdują się na niej prace studentów i studentek Akademii Sztuki w Szczecinie.

8-15 maja Tydzień Bibliotek
Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece". Jak co roku włączamy się w to ogólnopolskie święto czytelnictwa i bibliotek.
Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników i Czytelniczek spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem, promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”, które odbędzie się w formie live’a na naszym Facebooku 10 maja o godz. 18.00. Przez cały tydzień zapraszamy też na spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach”. Wiele naszych filii przygotowało też dodatkowe wydarzenia. Szczegóły poniżej.

Spotkanie z Rafałem Hetmanem
10 maja 2021
(poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Rafałem Hetmanem promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”. Spotkanie poprowadzi Anna Godzińska. Wydarzenie odbędzie się online na Facebooku biblioteki: https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

Znajdziesz mnie w bibliotece. Bohaterki

Przez cały tydzień zapraszamy na spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” oraz na spacer śladami szczecińskich kobiet. Podczas spotkań poznamy także współczesne bohaterki naszego miasta, inspirujące kobiety aktywne społecznie i twórczo.

Harmonogram spotkań:
• 08 maja (sobota) o godz. 16.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
Spotkanie z autorką książki, Kingą Rabińską, poprowadzi Barbara Markowska.
• 11 maja (wtorek) o godz.18.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
Sabina Wacławczyk przeczyta historię „O Heluni, która nazywała szczecińskie ulice”, czyli o Helenie Kurcyusz.
• 12 maja (środa) o godz. 18.00 (filia nr 28, pl. Lotników 7)
Maria Stafyniak przeczyta historię „O Krystynie, która fotografowała Szczecin”, czyli o Krystynie Łyczywek.
• 13 maja (czwartek) o godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
Dorota Pundyk przeczyta historię „O Janinie, która wychowywała nowych szczecinian”, czyli o Janinie Szczerskiej.
• 14 maja (piątek) o godz. 18.00 (filia nr 7, pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)
Justyna Machnik przeczyta historię „O Annie i Leoni, które stawiały pomniki”, czyli o Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz.
Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli to część spotkań w bibliotekach odbędzie się hybrydowo.

15 maja (sobota) o godz. 11.00 Start: Pomnik Trzech Orłów
Bohaterki | Spacer śladem kobiet z Tomaszem Wieczorkiem
Wydarzenia są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie i Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki”.

Tydzień Bibliotek w naszych filiach i online

  • Filia nr 2 (ul. Sikorskiego 10) zaprasza do obejrzenia wystawy na temat historii bookcrossingu, która będzie dostępna w godzinach pracy filii.
  • Filia nr 4 przygotowała cykl online “Znajdziesz mnie, znajdziesz nas w bibliotece!”, który zrealizuje na swoim profilu na FB: https://www.facebook.com/filia4MBP
  • Filia nr 7 (pl. Matki Teresy 8) zaprasza do oglądania prac dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola na temat “Co znajdziesz w bibliotece?”. Prace zostaną wyeksponowane na miejscu w filii oraz zaprezentowane na Faceboooku: https://www.facebook.com/filia7MBPSzczecin
  • Filia nr 11 zaprasza na wystawę malarstwa Felicji Sarosiek, a filia nr 22 do obejrzenia ekspozycji książek poradnikowych dla dorosłych i dla dzieci.
  • Zespoły filii nr 28 i ProMediów zapraszają do obejrzenia serii filmów "Znajdziesz mnie w bibliotece". Zapraszamy na ich profilu na FB https://www.facebook.com/filia28MBP
  • Filia nr 48 będzie zachęcać czytelników do podzielenia się refleksją na temat czytelnictwa i bibliotek. Znajdziecie je na FB filii: https://www.facebook.com/Filia-nr-48-Miejskiej-Biblioteki-Publicznej-w-Szczecinie-671506363201328

Dni Skandynawskie w bibliotece
Tegoroczne Dni Skandynawskie w Szczecinie odbywają się między 18 a 23 maja. Jak co roku nasza biblioteka włącza się w ich obchody przygotowując tematyczne atrakcje dla mieszkańców.
W tym roku wszystkie filie biblioteczne przygotują ekspozycje literatury krajów skandynawskich, aby ułatwić Czytelnikom poszukiwania lektury tematycznej. Filia nr 5 (ul. Mieszka I 105) dodatkowo zaprasza do poznawania symboli nordyckich, filia nr 19 (ul. Włościańska 1) do udziału w konkursie plastycznym, a filia nr 14 (Krzemienna 17) jak co roku przygotuje wystawę prac plastycznych dzieci przygotowaną na podstawie zajęć poświęconych szwedzkiemu pisarzowi i ilustratorowi książek dla dzieci, Swenowi Norqdvistowi. Filia nr 48 (ul. Rydla 93) zaprasza po własnoręcznie wykonane zakładki do książek w skandynawskim stylu oraz do udziału w konkursach z nagrodami. ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) zapraszają przez cały tydzień do oglądania wystawy książek, filmów i audiobooków na temat krajów Skandynawskich i autorów ze Skandynawii oraz do śledzenia swojego profilu na FB (https://www.facebook.com/salonliterackiProMedia), na którym odbędzie się premiera dyskusji poświęconej historii, kulturze, stylowi życia i kulinariom skandynawskim. Warto też śledzić fanpage filii nr 4, 5, 7 i 48.

W 9 dni dookoła Islandii
20 maja 2021
(czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) i/lub na FB biblioteki (https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie) na spotkanie z Sabiną i Piotrem – jedynymi ludźmi na świecie, którzy podróżują z Walizką w plecaku. Opowiedzą o swojej wyprawie dookoła Islandii. Wydarzenie jest częścią Dni Skandynawskich.

Spotkanie z Dariuszem Bitnerem
25 maja 2021
(wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Bitnerem, które poprowadzi Andrzej Skrendo. Będzie to pierwsze spotkanie z autorem od czasu wydania przez niego najnowszej powieści “Wędrowiec” w 2020 roku. Wydarzenie odbędzie się w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) i/lub na Facebooku biblioteki: https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie.

Ekologia w Azji
Szczeciński Klub Azji zaprasza na XV Szczecińskie Spotkanie z Azją. Podczas tej edycji przybliżymy mieszkańcom naszego miasta wybrane zagadnienia związane z przyrodą i ekologią w Azji.
Prelekcje i warsztaty odbędą się 29 maja 2021 o godz. 12:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2, Szczecin) lub online, w zależności od sytuacji pandemicznej.
Spacer z przewodnikiem odbędzie się 30 maja (niedziela). Startujemy o godz. 16.00 przy fontannie pod Urzędem Miejskim na Jasnych Błoniach.
Wstęp na spotkania jest darmowy. Wydarzenie dofinansowano z Programu Społecznik na lata 2019-2021 – Program Marszałkowski.

Wampiry w komiksie [Taktownie O Komiksie]
Blade, Dracula, a może Alucard? Na kolejnym spotkaniu online dyskusyjnego klubu komiksowego porozmawiamy o wampirach! Interpretacja tematu jak zawsze dowolna i szeroka.
Zapraszamy 31 maja (poniedziałek) o godz. 18.00 na platformę ZOOM. Aby uzyskać link do wydarzenia, należy poprawnie wypełnić formularz rejestracyjny.
Link do formularza: https://forms.gle/xXn3xn4zRmyAFZwr8
 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
29.04.2021
Przekaż 1% szczecińskim organizacjom
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021