przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Świętujemy niepodległość naszej Ojczyzny

 

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miała ona przede wszystkim przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Uczniowie klasy 3e wprowadzili zgromadzonych w atmosferę trudnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny, począwszy od rozbiorów, a skończywszy na powstaniu niezależnego od komunistów rządu. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości i jeszcze długo, długo po. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

Występ uświetniły pieśni patriotyczne, dzięki którym mali uczniowie mogli przekazać i pozwolić innym zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość. Największe poruszenie wśród publiczności wywołała pieśń „Mury” napisana przez Jacka Kaczmarskiego oraz piosenka „Kocham Wolność” z repertuaru Chłopców z Placu Broni. Publiczność była wzruszona i śpiewała razem z aktorami. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Uczniowie klasy 3e życzą całej społeczności szkolnej by „żyła najpiękniej jak to jest możliwe, żyjąc nie tylko dla siebie, ale i dla innych”.
 

Autor:  Szkoła Podstawowa Nr 48 
14.11.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie