przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

4 miejsce w Polsce zajął uczeń Technikum Kształtowania Środowiska

Miło nam podzielić się z Państwem najnowszym osiągnięciem ucznia z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie Dąbiu, mianowicie Wiktor Szkoda zajął 4 miejsce w finale III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej.
Finał tego konkursu odbywał się w dniach 4-5 kwietnia w Sieradzu. Nasz okręg, czyli zachodniopomorski i lubuski, reprezentowali uczniowie ZS 2, którzy w etapie okręgowym pokonali konkurencję z sześciu szkół. Zarówno Honorata Kwapińska jak i Wiktor Szkoda kształcą się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W pierwszym dniu finału, uczniowie rozwiązywali indywidualnie test wiedzy oraz wykonywali ćwiczenie laboratoryjne z zakresu ogniw fotowoltaicznych (prąd). Do ścisłego finału w drugim dniu konkursu dostał się Wiktor Szkoda. Musiał rozwiązać zadanie praktyczne związane z rzeczywistą pracą powietrznej pompy ciepła, po dokonaniu odpowiednich pomiarów elektrycznych i hydraulicznych, uczeń musiał obliczyć efektywność energetyczną pompy ciepła oraz jej moc chłodniczą w oparciu m.in. o wykres Moliera. Ostatecznie Wiktor uplasował się na 4 miejscu. Wynik ten jest najlepszy z dotychczasowych startów uczniów ZS 2 (17 miejsce w 2018r., 7 miejsce w 2016r.). Jesteśmy niezmiernie dumni.
Warto podkreślić, że w etapach szkolnych w całej Polsce startowało 2 078 uczniów z 83 szkół, a w dziewięciu etapach okręgowych udział wzięło 154 uczniów. Nasi uczniowie znaleźli się wśród najlepszej 18-tki w kraju! Na uwagę zasługuje fakt, że Honorata była jedyną Panią w męskim gronie i według klasyfikacji punktowej zajęła 11 miejsce.
Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu. Współorganizatorami konkursu są: Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej i firma Tweetop ze Szczecina, produkująca pompy ciepła. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Starosty Sieradzkiego Mariusza Bądziora, Stowarzyszenia Polski Ruch Czystej Produkcji oraz Ministerstwa Energii i Ministra Edukacji Narodowej.

Uczniów przygotowywali: Elżbieta Lesińska, Adam Zakrzewski, Agnieszka Raducka

Autor:  Zespół Szkół Nr 2