przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

„Pomóż Ani i Innym!” – Dni Dawcy Szpiku w Szczecinie

5, 7 i 8 stycznia 2017 r. odbędą się Dni Dawcy Szpiku w Szczecinie. Fundacja DKMS przeprowadzi rejestrację potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dla chorej na nowotwór krwi Ani oraz innych potrzebujących przeszczepienia szpiku pacjentów.

Dziś w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa, podczas której organizatorzy akcji pn. „Pomóż Ani i Innym!” opowiedzieli o jej szczegółach oraz zachęcali do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. W spotkaniu wziął udział również prezydent Piotr Krzystek.

- Spotykamy się w szlachetnym celu, po to aby dać szansę wielu osobom które potrzebują pomocy w powrocie do zdrowia – powiedział podczas konferencji Piotr Krzystek. - Liczymy na to, że akcja po raz kolejny spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych mieszkańców, dzięki czemu potencjalna liczba dawców zwiększy się jeszcze bardziej.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas jednak w Polsce są pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Wśród nich jest 29-letnia Ania ze Szczecina.

- Ostatnio zapytała mnie moja 7-letnia córeczka Michelle o to, czy jest tabletka na raka. Bez zastanowienia odpowiedziałam jej, że tak! Tą tabletką jest bliźniak genetyczny, a dokładniej jego krwiotwórcze komórki macierzyste. Teraz muszę zrobić wszystko, by Dawca o zgodnym genotypie odnalazł się nie tylko dla mnie, ale i dla innych pacjentów. Nie zrobię tego bez Was! - opowiada Ania, chora na ostrą białaczkę szpikową. – Czy mój nowotwór przewartościował moje życie? Odpowiedź jest oczywista, gdy jest się zamkniętym w szpitalu na izolowanej sali, a jedyne co ma znaczenie to zobaczyć się z córeczką, mężem i rodziną. Po prostu być w domu! Odzyskać zdrowie i móc opiekować się Michelle – nic innego nie ma znaczenia! Poinformuj znajomych o akcji, przyjdźcie razem i zarejestrujcie się jako potencjalni Dawcy szpiku!

Lekarstwem dla Ani jest przeszczepienie szpiku, bądź komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Szansą na znalezienie Dawcy dla Ani i Innych jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia.

REJESTRACJA

 • CZWARTEK 5.01.2017 r.
  CH ATRIUM MOLO, ul. Mieszka I 73, godz. 10:00 – 20:00
   
 • SOBOTA 7.01.2017 r.
  CH ATRIUM MOLO, ul. Mieszka I 73, godz. 10:00 – 20:00
  CHR GALAXY, al. Wyzwolenia 18-20, godz. 09:00 – 21:00
  OUTLET PARK SZCZECIN, ul. Struga 42, godz. 10:00 – 20:00
   
 • NIEDZIELA 8.01.2017 r.
  CH ATRIUM MOLO, ul. Mieszka I 73, godz. 10:00 – 19:00
  CHR GALAXY, al. Wyzwolenia 18-20, godz. 10:00 – 20:00
  OUTLET PARK SZCZECIN, ul. Struga 42, godz. 10:00 – 20:00
  Zespół Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich, godz. 10:00 – 15:00

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Więcej informacji o akcji udziela:
Artur Koszla
Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
Fundacja DKMS
Tel.: +48 22 882 95 69
e-mail: artur.koszla@dkms.pl  


Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 007 700 (listopad 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 634 (listopad 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.


Centrum Informacji Miasta
Urząd Miasta Szczecin
 

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 
02.01.2017
Pomóż Ani i innym 1
Pomóż Ani i innym 2
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie