przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Smoki, fiaty i rakiety...

Z myślą o najmłodszych w zabytkowej zajezdni na ul. Niemierzyńskiej znajdą się dwie nowe wystawy. W ubiegłym roku wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa "Małpa w Muzeum Techniki", która przedstawiała pojazdy narysowane przez Papcia Chmiela, autora przygód Tytusa Romka i A'Tomka – wyjaśnia dr Wojciech Feliński, z Muzeum Techniki. - W tym roku postanowiliśmy iść za ciosem i kontynuować temat polskiego komiksu.
31 maja zostanie otwarta wystawa „SMOKI, FIATY I RAKIETY – czyli zwykłe i niezwykłe pojazdy naszych bohaterów”. Zobaczymy pojazdy towarzyszące najsłynniejszym bohaterom rodem z polskiego komiksu. Nie zabraknie: Hansa Klosa - agenta J23; Tytusa, Romka i A'Tomka, czy Kajko i Kokosza. Wszystkie prezentowane komiksy pochodzą ze zbiorów Wojciecha Łowickiego.
Dzięki komiksom zobaczymy dziwne wehikuły, ale czyż nie równie dziwne i absurdalne czasy pamiętają niektórzy z nas? Oto dwadzieścia pięć lat temu odeszła pewna epoka: PRL – mówi Wojciech Łowicki, kolekcjoner komiksów i kurator wystawy - Zapraszamy do powrotu (ale z przymrużeniem oka) w tamte siermiężne czasy, kiedy rodziła się (w bólach!) polska technika i komunikacja. Po reliktach epoki oprowadzi nas jej „kustosz”, słynny kapitan Milicji Obywatelskiej Jan Żbik.
SMOKI, FIATY I RAKIETY… można zobaczyć w szczecińskim Muzeum Techniki do 21 września.

Autor:  Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie 
28.05.2014