przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wielskie serca małych uczniów ze Szkoły Mistrzów Sportu!

Aby dzielić się sobą, nie trzeba angażować wszystkich sił i mnóstwa czasu, którego uczniowie w Centrum Mistrzostwa Sportowego nie mają przecież wiele. Treningi, nauka
i nierzadko zajęcia dodatkowe zajmują im całe 24 godziny na dobę. Tym bardziej godne podziwu jest, że potrafią oni znaleźć sposób, by bezinteresownie pomóc innym, angażując się w wolontariat.

Gdy klasa 5 a dowiedziała się, że można ufundować roczne stypendium dla rówieśnika z Kenii, nie wahała się ani chwili. Program stypendialny przybliżył uczniom dziennikarz Polskiego Radia Szczecin pan Tomasz Duklanowski.

Kenia to państwo w środkowej Afryce, gdzie jeszcze żywe są plemienne rytuały. Dzieci nie tylko nie maja szans, by się uczyć, ale bardzo często umierają z głodu. Kenii doskwiera również chroniczny brak wody.

Organizacje misyjne za pieniądze sponsorów budują przedszkola, szkoły, a przy nich internaty. W nich mieszkają dzieci, które za 100 dolarów przez cały rok mogą uczyć się, mieszkać i korzystać z dwóch posiłków dziennie. Menu jest bardzo ubogie: miska rozgotowanej fasoli lub kukurydzy. Te dzieci nigdy nie jadły słodyczy. Wszystkie chcą się uczyć, żadne nie narzeka na szkołę. Powyższe informacje dla nas - Europejczyków brzmią wręcz niewiarygodnie. Za 400 zł, mniej więcej równowartość 100 dolarów, możemy uratować jedno życie. Ta informacja otworzyła w klasie 5 a wrota miłosierdzia. Spowodowała również, że znalazł się indywidualny sponsor, który sam ufundował stypendium w kwocie 100 dolarów. Jest nim Adam Gorra. Uznał, że pieniądze zbierane przezeń od czasów Komunii Św. zyskają godne przeznaczenie.

W klasie 5 a doszły do głosu same najlepsze cechy młodzieży: determinacja w sporcie, wytrwałość w nauce i miłosierdzie dla bliźnich.

Autor:  Centrum Mistrzostwa Sportowego 
26.09.2019
Wyobraź sobie studia. ZUT wystartował z rekrutacją