przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Uroczysta akademia w SP nr 51

7 listopada w auli SP51 odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zastępca dyrektora Pani. Małgorzata Jakubowska powitała przybyłych na to spotkanie nauczycieli , uczniów z rodzicami i dziadkami oraz mieszkańców osiedla, a także szacownych gości : Księdza Biskupa Henryka Wejmana, Pana Profesora Radosława Gazińskiego , Radnego Rady Miasta Szczecin Pana Witolda Dąbrowskiego i Księdza Prałata Andrzeja Buczmę. Dziękując bardzo serdecznie za zaproszenie na tę - jak podkreślił doniosłą akademię – Ksiądz Biskup mówił o wartości niepodległości w wymiarze duchowym, natomiast Pan Profesor podkreślił, że 11 listopada 1918 roku to bez wątpienia jedna z najważniejszych dat w historii Polski. W ten listopadowy wieczór uczniowie klas 3-8 zabrali wszystkich obecnych w podróż po naszej pięknej , choć niełatwej historii. Recytacji wierszy towarzyszył śpiew 2 chórów – szkolnego pod kierunkiem Pani Lidii Kuligowskiej i „Kombatant” pod batutą Pani Marii Białkowskiej - Dublasiewicz , który od blisko pół wieku niezmiennie wzrusza słuchaczy przepięknym wykonaniem pieśni żołnierskich i patriotycznych.

Specjalnie na to uroczyste spotkanie młodzi Polacy kanadyjskiego pochodzenia z Polsko - Kanadyjskiego Zespołu Folklorystycznego „Polonez” z Hamilton przesłali film z nagraniem ich ulubionego tańca - kujawiaka oraz życzenia, które odczytała organizatorka akademii - p. Alicja Kozłowska. Tancerze z „Poloneza” podkreślili fakt, że „czują się ogromnie zaszczyceni , mogąc być częścią obchodów uroczystości z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanej w Szkole Podstawowej nr 51 w Szczecinie ” i wyrazili życzenie, aby przygotowana przez nich „nastrojowa prezentacja polskiej kultury połączyła uczestników akademii i Polaków w Kanadzie w świętowaniu pokoju i wolności, które Polska dzisiaj celebruje”. Publiczność bardzo ciepło przyjęła również występy : Macieja Kozaczuka - ucznia kl.6 , który brawurowo zaśpiewał „Kasztankę”, uczniów kl.3c pod kierunkiem P. Barbary Kociuby w piosence „Niepodległość ” oraz dziewczynki z grupy przedszkolnej wykonującej refren „Mazurka Dąbrowskiego”.

Warto dodać, że akademia była jednym z wielu działań w ramach projektu edukacyjnego: ”Nasze drogi do Niepodległej”, autorstwa p. Alicji Kozłowskiej. Od początku jego realizacji tj. od lutego tego roku, odbyły się konkursy: fotograficzny oraz na prezentację multimedialną pod wspólnym tytułem „Piękna jest nasza wielka i mała Ojczyzna”, plastyczny, literacki, a także pokaz zdjęć prezentujących życie codzienne w odrodzonej Polsce .Uczniowie złożyli również wizytę w Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej i przedstawili jego pensjonariuszom program artystyczny z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Alicja Kozłowska
    

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 51 
21.11.2018