przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Erasmus+ „Wyobraź sobie lepszy świat”

 

W dniach 1 – 7.10.2017 r. w Technikum Technologii Cyfrowych gościliśmy uczestników wymiany młodzieży w ramach europejskiego programu Erasmus+.

Sześcioro uczniów z hiszpańskiej malowniczej miejscowości El Perello oraz sześcioro licealistów z włoskiego historycznego miasteczka Campobasso wraz ze swoimi opiekunami i uczniami naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach poświęconych zagadnieniom zrównoważonej gospodarki.

Tygodniowy pobyt naszych gości obfitował w liczne spotkania i wyjazdy. Uczestnicy programu pt. „Wyobraź sobie lepszy świat” wizytę w szkole rozpoczęli od wspólnie przygotowywanego śniadania w formacie znanego programu Masterchef. Zadaniem uczniów było przyrządzenie dań wg konkretnych wytycznych z uwzględnieniem poziomu wartości odżywczych. Należało wykazać się nie tylko wiedzą merytoryczną, lecz również umiejętnościami kulinarnymi.

Tego samego dnia na pokładzie Kapitana Cook’a mieliśmy okazję poznać przemysłową część Szczecina od strony wody; wieczorem zaś grupa integrowała się w kręgielni. Mimo bardzo niegościnnej pogody (lało jak z cebra), humory dopisywały, a uczestnicy projektu coraz lepiej się poznawali.

W kolejne dni międzynarodowa grupa polsko-włosko-hiszpańska odwiedziła Ośrodek Energii Odnawialnej w Ostoi, Nadleśnictwo w Kliniskach, Oczyszczalnię Ścieków Pomorzany, Elektrownię Geotermalną w Pyrzycach oraz żubry w Wolińskim Parku Narodowym. Zajęcia, które zostały zaproponowane uczestnikom projektu, miały przybliżyć tematykę ekologiczną. Były one świetnym starterem do rozpoczynających się zajęć ze zrównoważonej gospodarki, które prowadzone są we wszystkich partnerskich szkołach.
Podczas spotkań w ramach przedmiotu „Zrównoważona gospodarka” uczniowie zdobędą wiedzę w zakresie: środowiska i zmian klimatu, nowych nawyków konsumpcyjnych i realizacji dobrych praktyk w zakresie ochrony planety, zrównoważonego rozwoju i zasobów energetycznych planety. Planowane są również liczne wyjścia i wycieczki w ciekawe miejsca.

Wracając do wizyty, wszystkie zaplanowane aktywności miały charakter edukacyjny, jednakże nie zabrakło również wielu elementów rozrywkowo – kulturalnych. Zwiedzaliśmy Szczecin, podziwialiśmy panoramę miasta z 22 piętra pewnej kawiarni, uczyliśmy się jeździć na wrotkach, skakać w jump parku, a nasi goście entuzjastycznie spędzali swój wolny czas na zakupach.

Tydzień upłynął bardzo szybko, uczestnicy projektu się zżyli – tym bardziej, że goście mieszkali w domach naszych uczniów – mieli więc okazję do poznawania polskich tradycji i kuchni (która naprawdę im smakowała). Polskie rodziny stanęły na wysokości zadania, kolejny raz potwierdzając słuszność opinii o wyjątkowej „polskiej gościnności”.
Śmiało można stwierdzić, że wizyta była udana, owocna i sprawiła wszystkim dużo radości. Kolejne spotkanie uczestników projektu odbędzie się w marcu, odwiedzimy wtedy naszych włoskich partnerów.

A w międzyczasie wszyscy jesteśmy w serdecznym, mailowym kontakcie.
 

Autor:  Technikum Technologii Cyfrowych  
08.11.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie