przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Życzenia i wyzwania na nowy rok szkolny

Reforma oświaty będzie największym wyzwaniem dla samorządu i całego środowiska w nadchodzącym roku szkolnym.

- Szczecińska oświata jest coraz lepsza. Możemy być dumni z poziomu szkół podstawowych, dobrych gimnazjów i liceów - cieszę się, z tego że mogę z Wami na co dzień współpracować. Na początku tego roku, życzę Wam wszystkim - uczniom, nauczycielom, środowisku oświatowemu i rodzicom wielu powodów do dumy. Dobrej pracy, sukcesów i satysfakcji - mówił Prezydent Piotr Krzystek podczas dzisiejszej inauguracji roku szkolnego 2016/2017 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I.

Prezydent zaznaczył, że zapowiadana przez rząd reforma, o której mówi się głownie w kontekście gimnazjów, jest w istocie trudną kompleksową reformą obejmującą wszystkie typy szkół, wszystkie aspekty pracy szkoły: dydaktyczny, wychowawczy, opiekuńczy, pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz wszystkie podmioty: uczniów, rodziców, nauczycieli, czy też nadzór pedagogiczny. Jest tym samym wielką zmianą systemową i obejmuje zmiany w sieci szkół i rejonizacji, zmiany w zatrudnieniu nauczycieli, w sposobie zarządzania placówkami, uruchomienie nowych szkół branżowych, powołania nowych szkół podstawowych itd. Dlatego Prezydent stawia przygotowania do tej reformy jako główne wyzwanie na nadchodzący rok szkolny.

- Przed nami, poza codzienną pracą i nauką, inne wyzwania - nadchodząca reforma, do której wspólnie przygotowujemy się od czerwca. Choć wiele jest jeszcze niewiadomych - wiem jedno, nie zostawimy Was samych, bo nie zrobimy tej reformy dobrze, bez Waszego udziału i zaangażowania - mówił Prezydent, zaznaczając, że reforma wymaga szerokiej dyskusji oraz dobrego przygotowania do wprowadzenia zmian. Zapowiedział też szereg konsultacji zarówno środowiskowych, z nauczycielami, dyrektorami, związkami zawodowymi jak i z udziałem rodziców. - Reforma powinna być przeprowadzona z udziałem szczecińskiej oświaty, w konsultacji z rodzicami uczniów szczecińskich szkół i we współpracy z całym środowiskiem oświatowym. – podsumował prezydent.

Pierwsze spotkanie prezydent zaplanował na jutro (02. 09. 2016 r.) Przypomnijmy, że Miasto Szczecin postanowiło możliwie jak najszybciej przygotować się do zapowiadanych zmian. W tym celu, m.in. uruchomiony został serwis internetowy dla dyrektorów szkół, poprzez który dyrektorzy przesyłają swoje uwagi, nurtujące ich problemy, obawy, opinie czy wątpliwości dotyczące reformy. Powołany został również Zespół ds. Wdrożenia Reformy Oświatowej, którego zadaniem jest wypracowanie takiego sposobu wprowadzania zmian, by były one jak najmniej uciążliwe zarówno dla uczniów i ich rodziców, jak i dla nauczycieli.
 

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 
02.09.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie