przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Pływacy-ratownicy CKS Szczecin medalistami mistrzostw świata w Australii!


 

Pływacy-ratownicy z Centrum Kształcenia Sportowego przy ulicy Rydla 49 w Szczecinie zostali medalistami Mistrzostw Świata w Ratownictwie Wodnym w Australii (Lifesaving World Championships 2018, Adelaide, South Australia)! Tytuł wicemistrza świata w sztafecie 4x25 m holowanie manekina w kategorii junior zdobył tegoroczny maturzysta Michał Całkiewicz. Uczennica klasy drugiej liceum Anna Popiel wywalczyła dwa brązowe medale w sztafetach: 4x25 m holowanie manekina i 4x50 m sztafeta zmienna. W kategorii senior Szczecin reprezentowali także absolwenci CKS: Cezary Kępa i Wojciech Kotowski, którzy zdobyli dwa brązowe medale w sztafetach: 4x50 m z przeszkodami i 4x25 m holowanie manekina. Podopieczni trenera Sławomira Juszkiewicza wchodzili w skład kilkunastoosobowej reprezentacji Polski, która udział w mistrzostwach świata w Australii zakończyła fantastycznym dorobkiem: w kategorii seniorów - medal złoty i pięć brązowych, w kategorii juniorów - siedem medali: medal złoty, trzy srebrne i trzy brązowe! Polscy pływacy-ratownicy rywalizowali z reprezentacjami 44 krajów, np. Nowej Zelandii, Egiptu, Japonii, Kenii. Mistrzowska rywalizacja przebiegała zarówno na pływalni, jak i na plaży. Organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje, jak zwiedzanie rezerwatów zwierząt, a mieszkańcy Adelajdy z ogromną życzliwością przyjęli sportowców z całego świata. Niezwykłą pomoc uczestnikom mistrzostw z Polski zapewniła australijska Polonia.

Udział pływaków-ratowników ze Szczecina do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania ze względu na wysokie koszty. W zbiórce środków uczestniczyła cała społeczność szkolna, organizując m.in. kiermasze ciast. Dzięki wsparciu szczecińskich mediów (redakcja sportowa TVP3 Szczecin, Radio Szczecin) udało się zebrać odpowiednie dofinansowanie. Czworo zawodników CKS Szczecin i trener reprezentacji Polski Sławomir Juszkiewicz musieli zmierzyć się z 24-godzinnym lotem na drugą półkulę oraz ogromną różnicą czasu.

Po powrocie do Szczecina czekało ich gorące powitanie. Spontanicznie zebrany tłum uczniów, rodziców, nauczycieli CKS i Przyjaciół Szkoły zgotował medalistom mistrzowskie owacje. Były transparenty, kwiaty, upominki i gromkie „Sto lat!”. Nowi medaliści mistrzostw świata zawiesili swoje wizerunki w galerii „Mistrzów sportu” w holu szkoły. Dzień później cała społeczność szkolna CKS – od przedszkolaków po licealistów – powitała ratowników i ich trenera w auli szkolnej. W tak ważnym dniu uczniom i nauczycielom CKS towarzyszyli wyjątkowi goście: Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, Dyrektor Wydziału Sportu UM Szczecin Krzysztof Kupis, przedstawiciel WOPR Województwa Zachodniopomorskiego Patryk Wikłak oraz „rodzice chrzestni” drużyny pływaków-ratowników w CKS: radny UM Szczecin Władysław Dzikowski i Teresa Góra ze stowarzyszenia „Szczecin dla Pokoleń”. Gratulacje nowym medalistom mistrzostw świata złożyli także: dyrektor CKS Szczecin Maciej Parobczy oraz mistrz olimpijski z Pekinu Konrad Wasielewski.

Gratulujemy i zapraszamy do relacji na fb i stronie internetowej szkoły: www.cks.szczecin.pl
 

Autor:  Centrum Kształcenia Sportowego 
05.12.2018