przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Współpraca polsko-niemiecka: Gim nr 18 w Szczecinie

Współpraca polsko-niemiecka: Gimnazjum nr 18 w Szczecinie – Freie Gesamtschule Finow
02.05.2016 r. w Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich w Szczecinie miał miejsce kolejny etap współpracy między dwiema zaprzyjaźnionymi ze sobą szkołami. Tym razem wizytę złożyli nam koledzy z gimnazjum w Eberswalde.
O 10.30. młodzież z Freie Gesamtschule Finow została bardzo ciepło powitana: chlebem i solą. Ten tradycyjny polski gest mile zaskoczył uczniów z niemieckiej szkoły. Następnym punktem spotkania była gra integrująca gości i gospodarzy, w czasie której młodzież mogła poznać swoje imiona.
Kolejne wyzwanie to wspólne rozwiązywanie zadań w kilkuosobowych grupach mieszanych. Każda drużyna musiała wymyślić dla siebie nazwę, wypełnić krzyżówkę oraz nauczyć się od nowych kolegów poprawnej wymowy polskich i niemieckich łamańców językowych (dla Niemców między innymi: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, czy „Stół z powyłamywanymi nogami”).
Na zajęciach plastycznych młodzież zajmowała się wykonaniem sówek z filcu (ponieważ w logo Gimnazjum nr 18 w Szczecinie znajduje się właśnie sowa). Sówki miały – zgodnie z założeniem – skrzydła w kolorach flag narodowych Polski i Niemiec. Filcowe sowy były wyzwaniem dla naszych niemieckich gości, gdyż – jak nam powiedzieli – ich zajęcia plastyczne to przede wszystkim malowanie obrazów różnymi technikami.
W południe rozpoczęły się zmagania sportowe: grupy mieszane zmierzyły się w kilku ciekawych konkurencjach. Młodzi ludzie walczyli ambitnie o pierwszeństwo w danej konkurencji i w całej rozgrywce, ale wszyscy przede wszystkim dobrze się bawili.
Po obiedzie grupy zaprezentowały wyniki swojej pracy – zarówno plastycznej, jak i językowej, opracowywanej wspólnie w ciągu całej wizyty.
Ostatnim punktem programu była wymiana symbolicznych prezentów oraz podpisanie dokumentu upamiętniającego nawiązanie współpracy między naszymi szkołami. W imieniu Gimnazjum nr 18 kontrakt podpisała dyrektor szkoły, pani Wiesława Barabas.
O 14.00. nastąpiło pożegnanie naszych niemieckich kolegów. Czekamy na kolejne spotkania z Freie Gesamtschule Finow.
E. Owczarska
 

Autor:  Gimnazjum nr 18 
09.05.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie