przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Platforma kooperacyjna Studenci - Uczelnie -Biznes

 Działa od niedawna, a już przynosi efekty. Ten wyjątkowy serwis ma coraz więcej użytkowników.

Ponad tysiąc internautów skorzystało już z platformy
kooperacja.szczecin.eu
 To pierwszy taki serwis w Szczecinie, poświęcony wymianie informacji pomiędzy samorządem, uczelniami a biznesem. Działa zaledwie od kilku miesięcy, a już wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Pomysłodawcy i użytkownicy są zgodni, że uruchomienie takiego serwisu to był strzał w dziesiątkę.

Po prostu brakowało takiego miejsca, które byłoby dedykowane współpracy, a także wymianie informacji - mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina - po krótkim okresie funkcjonowania serwisu, widać, jak bardzo był potrzebny i jak dobrze spełnia swoją funkcję. Tylko w pierwszych tygodniach działania serwisu skorzystało z niego ponad tysiąc użytkowników.

Większość wejść na stronę była bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki. Użytkownicy najczęściej wyświetlali zakładki:
Praca, Oferta uczelni, Kogo szukają uczelnie.
Do do tej pory strony serwisu wyświetlono ponad 4 tysięcy razy.

Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach ten ruch na platformie jeszcze się wzmoży. Studenci wrócili już na uczelnie i rozpoczął się kolejny, intensywny rok akademicki - mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej - W ostatnim czasie w biznesie dużo się działo. W Szczecinie np. swój oddział otworzyła firma Sii, z kolei KK Wind Solutions uruchomiła nowe centrum usług wspólnych, a firma Garo buduje kolejny zakład produkcyjny. Ostatnio firma Vestas, działająca w branży OZE zapowiedziała budowę fabryki w Szczecinie. Wszystkie te projekty to nowe i atrakcyjne miejsca pracy dla absolwentów naszych uczelni.

Platforma kooperacyjna ma zbierać wszystkie ważne informacje z pogranicza świata samorządu, biznesu i uczelni wyższych. Jest realizowana z inicjatywy Gminy Miasto Szczecin, zgodnie z założeniami projektu Akademicki Szczecin. Platformę uruchomiła Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. W projekt zaangażowały się szczecińskie ośrodki naukowe, firmy i instytucje publiczne.

Platforma kooperacja.szczecin.eu to wiele korzyści dla studentów, uczelni oraz biznesu.

  • Studenci i kandydaci na studia - mogą w jednym miejscu poznać ofertę naukową szczecińskich uczelni, znaleźć przyszłego pracodawcę lub skorzystać z możliwości stażu i praktyk.
  • Uczelnie - mają szansę wspólnie zaprezentować swoją ofertę maturzystom. Zaprosić praktyków biznesu do swoich projektów. Dopasowywać się z ofertą edukacyjną do potrzeb przedsiębiorców.
  • Biznes - może znaleźć przyszłych, wykwalifikowanych pracowników. Korzystać z potencjału naukowego i oferty komercyjnej uczelni. Wyrażać swoje oczekiwania względem kierunków kształcenia i umiejętności absolwentów.

Na stronie znajduje się kilka przydatnych zakładek, a wśród nich np: zakładka:

Praca i Praktyka,
gdzie znajdują się oferty pracy w lokalnych firmach, w kategoriach: produkcja, HR, Logistyka/e-commerce, IT i BPO/SSC. Dowiemy się także, jak odbyć praktyki w samorządzie i w czym może pomóc np. Powiatowy Urząd Pracy. Stąd przejdziemy również do biur karier szczecińskich uczelni.

Wsparcie przedsiębiorczych
to zakładka, dedykowana osobom, które chcą stawiać swoje pierwsze kroki w biznesie. Na stronie jest również oferta Powiatowego Urzędu Pracy i założenia projektów: “Zrobione w Szczecinie” oraz “Szczecin_Up!”. Ta zakładka to także miejsce dla szczecińskich start-upów.

Współpraca Uczelni i Biznesu
- w tym miejscu poznamy oferty uczelni skierowane do lokalnych firm. Przedsiębiorcy mogą napisać o swoich potrzebach, wypełniając prosty formularz. Wiadomość trafi bezpośrednio do szkół wyższych, które będą mogły na nią odpowiedzieć.

Autor:  Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej 
20.10.2022