przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2019 - konkurs

 Ile razem dróg przebytych?
Ile ścieżek przedeptanych?
                                                           Konstanty Ildefons Gałczyński „Pieśni”

Książnica Pomorska w Szczecinie i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zapraszają uczniów szkół średnich, gimnazjów oraz klas siódmych i ósmych szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego do udziału w VIII edycji konkursu historyczno-literackiego, organizowanego w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2019, odbywających się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o regionie – jego skomplikowanej przeszłości, żyjącej w opowieściach rodzinnych, tej odległej i tej bliskiej, oraz przybliżenie dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego, tworzenie przywiązania do „małej ojczyzny”, do jej historii i tradycji. Stąd istotna dla organizatorów jest nie tylko forma literacka prac konkursowych, ale także zgodność ich treści z faktami historycznymi.

Tegoroczne hasło – „W drodze” –  zaprasza do poszukiwania historii regionu i jego mieszkańców poprzez filozofię drogi.Namawia do odkrywania śladów ludzi, okolicy, miejsc najbliżej położonych wedle ścieżek prowadzących do poznania dziedzictwa historycznego – kulturowego, przyrodniczego, gospodarczego.  A może autorzy zechcą potraktować ten termin metaforycznie – ulotnie, mentalnie czy abstrakcyjnie – i odnajdą zachodniopomorskie drogi, ścieżki, wątki w: biografiach, myślach, poglądach, pasjach, przemianach, dorastaniu, wolności? Liczymy, że w tym roku właśnie kontekst drogi, mający inspirować pomysły twórcze tegorocznych młodych uczestników konkursu, rozbudzi ich wyobraźnię.

Prace o objętości do 10 stron tekstu należy przesłać lub dostarczyć w terminie do 26 kwietnia 2019 r. na adres: Książnica Pomorska, Czytelnia Pomorzoznawcza, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin z dopiskiem: konkurs W drodze”.

Regulamin i załączniki można pobrać ze strony Książnicy Pomorskiej https://www.ksiaznica.szczecin.pl/komunikaty/single/id/1056

                                                                                             

Autor:  Książnica Pomorska 
01.03.2019