przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Warsztaty czytelnicze


Warsztaty czytelnicze współprowadzone przez osoby niepełnosprawne


W listopadzie uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 59 wzięli udział w projekcie z zakresu promocji czytelnictwa, sfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod tytułem: „WCZYTAJ SIĘ W ŻYCIE TO NAPRAWDĘ CIEKAWE!!!".

Warsztaty były prowadzone przez terapeutów oraz osoby niepełnosprawne, które są uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczecinie Płoni.

Podczas zajęć poruszany był temat niepełnosprawności. Osoby dorosłe niepełnosprawne opowiadały o sobie, o swoich ograniczeniach i o tym jak sobie z nimi radzą. Terapeuci omawiali różne języki i pokazywali je praktycznie (język Braila, Lorma, Blisa, migowy). Były prezentowane również ciekawe książki (ponad stuletnie, bardzo malutkie, miękkie, grające).

Na warsztatach dzieci dowiedziały się co to jest i do czego służy ekslibris - podczas zajęć każdy uczeń wykonał swoją indywidualną pieczęć, którą mógł zabrać do domu. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali również pamiątkowe zakładki do książek.

Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, wiele z nich zdało sobie sprawę, że z różnymi ograniczeniami można sobie świetnie radzić w codziennym życiu. Dzięki takim spotkaniom uczniom łatwiej zrozumieć, dlaczego niektóre osoby mają szczególny wygląd, mówią w sposób niezrozumiały lub zachowują się w sposób nietypowy.

E.M.

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 59 
27.11.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021