Aktualności Publikacje RSS Newsletter Rządowa Reforma Systemu Oświaty 6 - latki Nauki ścisłe Przestrzeń obywatelska Edukacja ekologiczna Myszka Ogonisia Rozwijaj pasje Konkursy szkolne Szkolenia Konferencje Pogaduchy Filmy edukacyjne Hotspoty

Aktualności

Wielkanocne zwyczaje z ZS 11

 

Uczniowie Zespołu Szkół nr 11 pod opieką pani pedagog Teresy Jastrzębskiej postanowili przybliżyć całej społeczności szkolnej polskie tradycje związane z Wielkanocą.

18 marca na korytarzach szkolnych zagościły przepiękne świąteczne dekoracje, a na stołach zaroiło się od świątecznych rekwizytów i przysmaków. Uczniowie przypomnieli sobie znane im zwyczaje, ale dowiedzieli się również o tradycjach i zwyczajach zapomnianych, które powoli zanikają. Oprócz różnorodnych sposobów przygotowania palm oraz ozdabiania koszyczków, uczniowie mogli zobaczyć i spróbować tradycyjnych sposobów barwienia jajek, a także poznać symbolikę poszczególnych produktów, które pojawiają się w domu i na stole w okresie wielkanocnym.

Pomimo, iż przygotowana prezentacja była niezwykle ciekawa, wszyscy uczestnicy mieli duży kłopot ze skupieniem uwagi, rozpraszały ich bowiem roznoszące się zapachy świątecznych smakołyków.

Zaproszenia do udziału w konkursach oraz degustacji nie trzeba było powtarzać dwa razy. Wszyscy ochoczo próbowali przygotowanych potraw – mazurków, drożdżowych bab, żurku oraz wędlin. Trzeba dodać, że żadna z nich nie została kupiona w sklepie, wszystkie zostały przygotowane tradycyjnymi domowymi sposobami, dzięki czemu były wyjątkowe i NIEZWYKLE SMACZNE !!!

Po takim wstępie wszyscy odliczali już dni do świąt, aby wraz z bliskim zasiąść przy świątecznym stole i najeść się do syta.
 

Autor:  Zespół Szkół nr 11 
04.04.2016


  •  

  •  

  •  

  •  

  •