przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

MAMY NIEPODLEGŁĄ! w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie kolejny raz przystąpiło do organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pocztówkowej akcji społecznościowej MAMY NIEPODLEGŁĄ! Od 6 listopada 2021 w czterech gmachach Muzeum Narodowego w Szczecinie* staną punkty dystrybucji okolicznościowych kart pocztowych, które będziecie można bezpłatnie nadać.

Mamy Niepodległą 2021! Punkty dystrybucji:

  • Muzeum Narodowe w Szczecinie , ul. Wały Chrobrego 3
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione na pamiątkę jednego z najradośniejszych wydarzeń w historii Polski, którego współtwórcą był Józef Piłsudski. Zachęcamy do spędzenia tego dnia w optymistycznej i życzliwej atmosferze, do dzielenia się radością z bliskimi bez względu na poglądy, wiek czy miejsce zamieszkania.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wraz z partnerami z całej Polski, zapraszają do udziału w pocztówkowej akcji społecznej „Mamy Niepodległą!”. Jak co roku udostępniamy bezpłatne okolicznościowe kartki pocztowe z nadrukowanymi znaczkami elektronicznymi (ważne do 30 listopada wyłącznie na terytorium Polski), które nie wymagają dodatkowej opłaty pocztowej.

Pocztówkowe wyznanie w stylu retro ma ponadczasową symbolikę: niesie z oddali szczere wyrazy pamięci i miłe pozdrowienia. Wystarczy odwiedzić punkt dystrybucji kartek, wybrać interesujący wzór, wpisać życzenia i wysłać. Pocztówką, która zmniejsza dystans między nadawcą a odbiorcą, promujemy radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr! Razem świętujmy, że MAMY NIEPODLEGŁĄ!

Osoby, które nie mogą odwiedzić punktów dystrybucji lub wolą nowoczesne rozwiązania mogą elektronicznie nadać pocztówkę papierową, więcej na stronie Mamy Niepodległą! 2021 – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (muzeumpilsudski.pl).

 

Każdego roku przygotowywane są trzy nowe projekty kartek, a autorami wzorów tegorocznej edycji są:

Karol Banach – artysta grafik i ilustrator regularnie publikujący prace w prestiżowych magazynach polskich i zagranicznych oraz w książkach. Projektuje plakaty i kreacje reklamowe dla globalnych marek i znaczących instytucji. Sam o siebie mówi, że jest chłopakiem z ołówkiem i kredkami. Jego twórczość była prezentowana na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także jest doceniana w najróżniejszych konkursach (np. nagroda główna Polish Graphic Design Awards w kategorii ilustracji książkowej, 2017). Wypracował rozpoznawalną kreskę i chętnie prezentuje świat w sposób nieco abstrakcyjny – wszystko to czyni jego prace charakterystycznymi.

Magda Beneda – graficzka z wykształcenia (ogólnopolska nagroda za najlepszy dyplom), malarka z pasji, a z wyboru także blogerka opisująca swoją artystyczną stronę życia. Mieszkanka i miłośniczka Gdańska (tu ukończyła ASP), choć to na południu Francji dwie dekady temu zainspirowałam się specyficzną, słoneczną barwą. Od tego czasu jej prace charakteryzuje intensywna, pastelowa kolorystyka i miękkie linie. Prace malarskie prezentowała na wystawach w Polsce i zagranicą. Swoją pozytywną sztukę pełną słonecznego ciepła przenosi także na ilustracje i rękodzieła użytkowe (porcelana, tkaniny) współpracując m.in. z polskimi markami o długich tradycjach.

Ksenia Kononenko – zdobywczyni drugiego w historii polskiej reklamy Lwa w konkursie w Cannes i wielu innych prestiżowych nagród międzynarodowych. Pracowała jako dyrektor kreatywna w agencjach reklamowych w Polsce, ale także na Łotwie, Rosji i w Azji Centralnej. Uczyła się malarstwa, grafiki, liternictwa, historii sztuki i fotografii. Efekty swojej szerokiej pracy twórczej prezentowała na ponad dwudziestu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Dzieła artystki znajdują się m.in. w zbiorach Neue Pinakothek w Monachium, Muzeum Unikatowej Książki Moskwa-Genewa i Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiatce, a także w prywatnych kolekcjach w Europie, USA i Kanadzie.
 

Zespół Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przygotował okolicznościową ofertę:

8 listopada 2021 | poniedziałek
Warsztaty „Za wolność naszą i waszą” w Przedszkolu Publicznym nr 10 w Szczecinie

9 listopada 2021 | wtorek
Prezentacja fotorelacji z warsztatów „Za wolność naszą i waszą” w mediach społecznościowych MNS

10 listopada 2021 | środa
Lekcja „Niepodległa” w przestrzeni wystawy stałej MNS–CDP z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Szczecinie

11 listopada 2021 |czwartek
Wystawa stała „Miasto sprzeciwu – miasto protestu” czynna od 12.00 do 18.00
12.00 | wspólne odśpiewanie hymnu w holu MNS–CDP*
12.00 – 16.00 |Akcja „Selfie z Piłsudskim” w przestrzeni wystawy stałej MNS–CDP. Dla zwycięzców niespodzianki
12.30 – 15.30 | Sala konferencyjna MNS–CDP
Patriotyczne warsztaty rodzinne:
- tworzenie opasek powstańczych
- kolorowanki patriotyczne
- przełomowe układanki
12.00 – 16.00 | Przełomy Kafe: patriotyczny wystrój, w ofercie biało-czerwona beza

 * prosimy o przybycie kwadrans wcześniej

Magda Beneda
Karol Banach
Ksenia Kononenko
Plakat
Autor:  Muzeum Narodowe w Szczecinie  
02.11.2021
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021