przejdź do głównej treści strony

Uczniowie IX LO na wystawie „Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999”

W listopadzie i grudniu dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich oddział w Szczecinie i Muzeum Narodowym w Szczecinie odbywają się oprowadzania kuratorskie po wystawie „Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999” prezentowanej w placówce muzealnej przy Wałach Chrobrego 3.

Po wystawie oprowadza jej kurator, Pan dr Szymon Piotr Kubiak, który odwołując się do kolejnych obiektów w niej pomieszczonych, w zajmujący sposób opowiada nie tylko o samej wystawie i jej bohaterze, znanym szczecińskim plastyku, ale również przywołuje konteksty historyczne i estetyczne ekspozycji. Wychodząc od patronującego wystawie tytułu-hasła zaczerpniętego z książki Marii Janion, mówi o rozumieniu i redefinicji „słowiańszczyzny” na przestrzeni dziejów – w nawiązaniu do przemian historycznych, kulturowych, politycznych (na dawnych i obecnych ziemiach polskich). Przegląd, prezentacja ekspozycji staje się zatem podróżą historyczną po artystycznych wytworach słowiańskiej kultury korespondujących z prezentowaną równocześnie twórczością rzeźbiarza, Sławomira Lewińskiego, dla której stała się wyraźnym punktem odniesienia, inspiracją ideową i estetyczną.

Polifoniczna wystawa dostępna będzie w Szczecinie do końca roku, można o niej przeczytać w komentarzu min. na stronie:
https://muzeum.szczecin.pl/wystawy/czasowe/617-wystawa-czasowa-niesamowita-slowianszczyzna-slawomir-lewinski-1919-1999.html

Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz, IX LO 

Autor:  IX Liceum Ogólnokształcące 
19.11.2019
Wyobraź sobie studia. ZUT wystartował z rekrutacją
Rekrutacja na Akademii Morskiej