przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Fizyka? To jest proste! - video relacja z warsztatów

Film nakręcono podczas warsztatów laboratoryjnych "Doświadczenia przyrodnicze dla najmłodszych" organizowanych przez ODN w ZCEMiP w Szczecinie.
Warsztaty te prowadzone są przez doradców metodycznych z fizyki (dr Aneta Mika) i chemii (mgr Katarzyna Kurpios) ODN w ZCEMiP. Przeznaczone są dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego.


Bardzo duże zainteresowanie tego typu zajęciami spowodowało, że odbyło się już pięć edycji warsztatów, podczas których przeszkolono prawie 100 nauczycieli, a na kolejną edycję już zakończono zapisy.
Nauczyciele czynnie i chętnie uczestniczą w zajęciach, podczas których prezentowane są (w dużej ilości) pokazy prostych, przygotowanych z udziałem przedmiotów codziennego użytku, eksperymentów fizycznych i chemicznych. Uczestnicy warsztatów z dużym zaangażowaniem przygotowują i przeprowadzają eksperymenty również samodzielnie Podstawa programowa wychowania przedszkolnego mówi o tym, że celem wychowania przedszkolnego jest między innymi budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych. Jest to zadanie wyjątkowo trudne, ale okazuje się, że eksperyment - właściwie przeprowadzony, w sposób jasny i przystępny objaśniony jest narzędziem dydaktycznym idealnie nadającym się do realizacji tego właśnie zadania.


 

Autor:  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli 
05.12.2014