przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wymiana polsko-węgierska w XI LO

 


 

 WYMIANA POLSKO – WĘGIERSKA
 w XI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi

 

W XI LO w dniach 21-23 maja 2018 r. już po raz kolejny odbyła się wymiana młodzieżowa, której program wynika z działań podejmowanych od lutego 2015 r., będących następstwem projektu polsko - węgierskiego „Droga ku wolności” w czasie, którego została nawiązana współpraca ze szkołą w Budapeszcie.

Międzynarodowa wymiana uczniów jest niezwykle interesującą i przynoszącą wiele pozytywnych efektów formą pracy z uczniami. Jej głównym założeniem jest kultywowanie przyjaźni polsko-węgierskiej wśród młodych mieszkańców Szczecina. Nie ma chyba wśród narodów Europy podobnego przykładu przyjaźni we wspólnej wielowiekowej historii. Praktycznie od powstania państwowości - węgierskiej i polskiej - trwa nieprzerwana współpraca i przyjaźń między nami, a wspólni bohaterowie naznaczają chlubnie historię naszych państw.

XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie od kwietnia 2016 r. prowadzi wymianę uczniów z Berzenyi Daniel Gimnazium w Budapeszcie. Nadrzędnym celem programu jest propagowanie tradycji i historii obu narodów wśród młodego pokolenia, umożliwienie uczniom poznania innej kultury, nawiązanie kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej oraz wymiana doświadczeń z węgierskimi nauczycielami. Goście z Węgier w ciągu trzech dni mieli okazję poznać historię naszego pięknego miasta, zwiedzić podziemia Urzędu Wojewódzkiego. Wtorkowy wieczór spędziliśmy w Filharmonii Szczecińskiej na magicznym koncercie macedońskiego zespołu Makedonissimo. Ostatni dzień wymiany odbył się nad morzem w Międzyzdrojach. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Budapesztu ale to już w nowym roku szkolnym.

Małgorzata Kryk
 

Autor:  XI Liceum Ogólnokształcące 
29.05.2018
przekaż swój 1% organizajcom pozarządowym - link otwiera się w innym serwisie Wielki Piknik Pasji, 19 maja