przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Mamy podium w VI edycji konkursu "Poszukiwacze Smaków"


 

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się w piątek 29 marca 2019 r. w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Organizowany przez Województwo Zachodniopomorskie konkurs „Poszukiwacze Smaków” skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa zachodniopomorskiego. Jednym z jego założeń było odnalezienie nowych produktów i potraw, które mogłyby zostać wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ramach konkursu młodzież miała za zadanie udokumentowanie lokalnych tradycji kulinarnych, poprzez ich wyszukiwanie, np. w rodzinnych dokumentach, pamiątkach, zdjęciach, literaturze, rozmowach z rodzicami, dziadkami. Jednym z punktowanych elementów konkursu było przedstawienie na współczesnym zdjęciu walorów estetycznych produktu lub potrawy. Była to zachęta do wspólnego gotowania z rodzicami, dziadkami, podpytywania o rodzinne tradycje.

Nasza szkołę reprezentowali uczniowie:

 • Wiktoria Marcinkowska,
 • Joanna Piller,
 • Marcelina Repka,
 • Nikola Sieczkoś,
 •  Klaudia Smolińska uczennice klasy I B tżug
  (przygotowywane przez p. E. Wach),
 • Sonia Sobiernaia z klasy I cukiernik
  (przygotowywana przez p. A. Kulicką),
 • Konrad Koper z klasy III tżug / kelner
  (przygotowywany przez p. M. Jankowską – Lipkę,)
 • Kacper Krawczyk z klasy I B tżug
  (przygotowywany przez p. W. Skuratowicz,)
 • Szymon Makowiecki z klasy III A tżug
  (przygotowywany przez p. W. Skuratowicz,)

Wiktoria Marcinkowska przygotowała ciasto sięgające korzeniami Lwowa „Skubaniec Seweryny”, za która zdobyła I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
z Województwa Zachodniopomorskiego, Sonia Sobiernaia przygotowała „Kulebiak rodziny Sobiernaia”, którym uplasowała się na II miejscu, a Joanna Piller swoim „Dorszem w plackach ziemniaczanych” dostała III miejsce. Podium konkursowe należało do Zespołu Szkół Nr 6.

Pozostali uczestnicy konkursu zostali również wyróżnieni za przygotowane tradycyjne rodzinne potrawy i nagrodzeni upominkami, a szkoła za zajęcie trzech pierwszych miejsc w nagrodę otrzymała sprzęty gastronomiczne, które będą wykorzystywane podczas ćwiczeń na lekcjach technologii gastronomicznej.

Wszystkie potrawy przygotowywane przez uczniów, są potrawami tradycyjnymi i charakterystycznymi dla regionu, z którego wywodzą się ich rodziny, a przepisy tych potraw sięgają nawet XIX wieku.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że powtórzą sukces za rok oraz pochwalą się otrzymanymi nagrodami.


Edyta Wach
 

Autor:  Zespół Szkół Nr 6 
04.04.2019