Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie dzięki finansowaniu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego zrealizowała wyjątkowy projekt edukacyjny w ramach nauki pierwszej pomocy wśród dzieci.
Chodzi o serię sześciu filmów animowanych, w których główną rolę odgrywa postać „Gryfka” czyli bohatera nawiązującego wyglądem do godła miasta Szczecina.
– Aby udzielenie pomocy odbywało się sprawnie, skutecznie i z jak najmniejszą dawką stresu, potrzebna jest edukacja od najmłodszych lat. Wspólnie z WSPR zdecydowaliśmy się na lekką w formie, edukacyjną akcję dla dzieci. To zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na zdobywanie wiedzy i doświadczenia, która mamy nadzieję zaprocentuje w przyszłości – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Każdy z odcinków serii animacji przedstawiających perypetie Gryfka, porusza takie zagadnienia jak: kiedy wzywać pogotowie ratunkowe, kiedy nie wzywać pogotowia ratunkowego oraz jak udzielić pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, reakcji alergicznej, udaru słonecznego czy poparzenia.
Autorem rysunków i animacji jest szczeciński artysta Tomasz Panek. W dzień premiery na swoich social mediach napisał:
- W ramach edukacyjno-rozrywkowej serii powstał, niekoniecznie poważny Gryf, który mierzy się z różnego rodzaju dolegliwościami – wyjaśnił rysownik.
To pierwszy tego typu projekt zrealizowany na zlecenie pogotowia. Przystępny, prosty język, barwna oprawa wizualna i historia, w którą wpleciono wiele przydatnych informacji dotyczących pierwszej pomocy to główne atuty animacji.
- Uważamy, że wiedza przekazywana w sposób lekki i przystępny jest łatwiejsza do zapamiętania i pozostaje w głowie na dłużej, zarówno w przypadku najmłodszych jak i starszych odbiorców – tłumaczy Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie.
Premiera internetowa odbyła się na facebookowym profilu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie oraz Pomorze Zachodnie News. Dotychczas opublikowano trzy odcinki, następne można obejrzeć w każdą kolejną sobotę miesiąca o godzinie 10:00. Filmy są także wyświetlane na ekranach zamontowanych w pociągach regionalnych z aktywnym internetem. Oznacza to, że filmy możemy obejrzeć chociażby w drodze nad morze. Animacje z Gryfkiem w roli głównej są wyświetlane w trybie tzw. zapętlenia wraz z informacjami dla mieszkańców regionu i turystów, a także materiałami Polregio.