przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Reforma oświaty: „Reguły gry zostały zmienione w trakcie meczu”

Za nami trzy dni spotkań konsultacyjnych z rodzicami w sprawie rządowej reformy oświaty. W ich trakcie ze strony rodziców padło wiele ważnych pytań, które w najbliższych dniach zostaną przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zorganizowane przez Urząd Miasta spotkania konsultacyjne, miały na celu przede wszystkim poznanie opinii i wysłuchanie głosu rodziców dotyczącego planowanych przez rząd. Głos ten jest dla miasta niezwykle ważny, ponieważ to właśnie rodzice patrzą na szkoły i system oświaty z nieco innej perspektywy niż urzędnicy czy dyrektorzy szkół. W trakcie trzech dni spotkań szczecińscy rodzice zadali wiele ważnych pytań, które nurtują ich w związku z planowanymi zmianami.

Rodzice chcą wiedzieć między innymi to, jak po zmianach będą wyglądały kwestie związane z nauką dwujęzyczności w szkołach, nową siecią szczecińskich placówek oświatowych, naborami do szkół ponadgimnazjalnych, podwójnym rocznikiem w liceach czy też funkcjonowaniem szkół artystycznych i sportowych. Osoby, które brały udział w spotkaniach, zadawały również liczne pytania związane z zerówkami, nauczaniem początkowym, niezdawalnością w gimnazjach, maturą międzynarodową oraz z zasadami, na jakich w ramach nowego systemu będzie funkcjonować polsko-niemiecka szkoła w Löcknitz.

Niestety, na zdecydowaną większość pytań w tej chwili samorządy nie znają odpowiedzi. Wynika to z faktu, iż wciąż nie zostały przedstawione przez rząd akty prawne, które regulowały by konkretne obszary nowego systemu oświaty.

- Niestety, reguły gry zostały zmienione w trakcie meczu. Stąd w tej chwili istnieje wiele niewiadomych, na które nie możemy państwu odpowiedzieć. Wynika to z faktu braku konkretnych zapisów prawnych, regulujących poszczególne kwestie związane z rządową reformą oświaty – powiedział podczas spotkania prezydent Piotr Krzystek. – W tej chwili wiemy tyle, że rządowa reforma oświaty dotknie każdego elementu składającego się na system szkolnictwa. Przekazane przez Państwa opinie są dla nas niezwykle ważne, ponieważ będziemy mogli oprzeć na nich nasze dalsze prace związane z wprowadzaniem reformy oświaty w naszym mieście.

Ponadto, w trakcie spotkań, rodzice szczecińskich uczniów zostali poinformowani o tym, jak w tej chwili wygląda stan przygotowań miasta do wprowadzenia rządowej reformy systemu oświaty. Rodzice zostali zapoznani z możliwymi wariantami przeprowadzenia zmian na terenie Szczecina.

W najbliższym czasie, wszystkie pytania, które zostały zadane przez rodziców w trakcie spotkań zostaną przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Centrum Informacji Miasta
Urząd Miasta Szczecin

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 
08.12.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie